







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,748,800 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,635 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,223 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,947 sqft) |
| Price per Land SqFt | $220.06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 031-617-719 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $869,000 | $761,000 | $1,630,000 | +82.5% |
| 2024 | $893,000 | $0 | $893,000 | -0.6% |
| 2023 | $898,000 | $0 | $898,000 | - |
Asking Price is 7.3% higher than Assessed Value (2026).
#4 35133 Christina Place
| Asking Price: | $1,674,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,909 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,271 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077598 |
| Distance: | 44 m |
3737 Lethbridge Drive
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,342 sqft |
| Price / SqFt: | $322 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,362 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3094059 |
| Distance: | 755 m |
#15 35259 Straiton Road
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $135 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,454 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,252 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127552 |
| Distance: | 903 m |
35812 Westview Boulevard
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,978 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121033 |
| Distance: | 1.8 km |
2786 Montana Place
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,181 sqft |
| Price / SqFt: | $347 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,265 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3085465 |
| Distance: | 2.5 km |
35437 Verado Court
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,692 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,844 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102766 |
| Distance: | 2.6 km |