







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,265 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,523 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,112 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 124 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-165-991 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
912 Habgood Street
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,448 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3082281 |
| Distance: | 176 m |
15807 Columbia Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,916 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,763 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3084829 |
| Distance: | 306 m |
965 Keil Street
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,674 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3091411 |
| Distance: | 337 m |
949 Kent Street
| Sold Price: | $1,528,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,842 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3108150 |
| Distance: | 380 m |
16124 9 Avenue
| Sold Price: | $1,574,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,274 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,939 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3076748 |
| Distance: | 400 m |
933 Maple Street
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,680 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3104319 |
| Distance: | 637 m |
16143 9 Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,064 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,027 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102930 |
| Distance: | 423 m |
16243 10 Avenue
| Asking Price: | $1,808,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,597 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,275 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127540 |
| Distance: | 729 m |
878 163a Street
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,239 sqft |
| Price / SqFt: | $555 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,984 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115569 |
| Distance: | 846 m |
918 163 Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,439 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,419 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096555 |
| Distance: | 925 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,140,000 | $432,000 | $1,572,000 | -7.5% |
| 2024 | $1,209,000 | $491,000 | $1,700,000 | -1.0% |
| 2023 | $1,243,000 | $474,000 | $1,717,000 | +9.1% |
| 2022 | $1,108,000 | $466,000 | $1,574,000 | +28.7% |
| 2021 | $777,000 | $446,000 | $1,223,000 | +15.9% |
| 2020 | $736,000 | $319,000 | $1,055,000 | - |