






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,450 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,236 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.07 ac (3,000 sqft) |
| Land Frontage | 30 ft |
| Land Dimensions | 30 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-633-999 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
15118 Victoria Avenue
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,544 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,510 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3096206 |
| Distance: | 127 m |
15046 Buena Vista Avenue
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,772 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,750 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3096979 |
| Distance: | 378 m |
14424 Sunset Drive
| Sold Price: | $2,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,251 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,869 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3066532 |
| Distance: | 1.6 km |
1033 164 Street
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,539 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,656 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3095655 |
| Distance: | 2.4 km |
13856 19a Avenue
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,388 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 220 |
| MLS® Number: | R3032377 |
| Distance: | 3.2 km |
2132 139a Street
| Sold Price: | $2,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,293 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,216 sqft) |
| Days on Market: | 216 |
| MLS® Number: | R3039815 |
| Distance: | 3.3 km |
15095 Royal Avenue
| Asking Price: | $2,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,663 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,510 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3099935 |
| Distance: | 219 m |
15061 Victoria Avenue
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,102 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,827 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3092787 |
| Distance: | 244 m |
15364 Victoria Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,239 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104693 |
| Distance: | 446 m |
15373 Victoria Avenue
| Asking Price: | $2,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,198 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,510 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093799 |
| Distance: | 457 m |
15440 Victoria Avenue
| Asking Price: | $1,929,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,777 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3124076 |
| Distance: | 612 m |
14937 Blackwood Lane
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,530 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104366 |
| Distance: | 612 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,382,000 | $702,000 | $2,084,000 | -13.7% |
| 2025 | $1,730,000 | $685,000 | $2,415,000 | +2.6% |
| 2024 | $1,704,000 | $649,000 | $2,353,000 | -1.9% |
| 2023 | $1,691,000 | $708,000 | $2,399,000 | +9.1% |
| 2022 | $1,566,000 | $633,000 | $2,199,000 | +25.9% |
| 2021 | $1,223,000 | $523,000 | $1,746,000 | +3.5% |
| 2020 | $1,214,000 | $473,000 | $1,687,000 | - |