







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,519 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,971 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,288 sqft) |
| Land Frontage | 63 ft |
| Land Dimensions | 63 x 132 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-465-481 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
13728 Blackburn Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,103 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,940 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077987 |
| Distance: | 252 m |
14093 Magdalen Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,162 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,277 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3083384 |
| Distance: | 524 m |
1410 Bergstrom Road
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,291 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,203 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3079963 |
| Distance: | 526 m |
14082 17 Avenue
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,323 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,435 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3072328 |
| Distance: | 583 m |
1735 141 A Street
| Sold Price: | $1,405,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,964 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,834 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3041288 |
| Distance: | 660 m |
1434 Bishop Road
| Sold Price: | $1,508,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,425 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,107 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3105677 |
| Distance: | 670 m |
13960 Coldicutt Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,232 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,995 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103600 |
| Distance: | 244 m |
1579 136 Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,932 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,904 sqft) |
| Days on Market: | 191 |
| MLS® Number: | R3068140 |
| Distance: | 531 m |
13519 15 Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,745 sqft |
| Price / SqFt: | $774 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,789 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114852 |
| Distance: | 642 m |
14181 Malabar Avenue
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,640 sqft |
| Price / SqFt: | $970 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,494 sqft) |
| Days on Market: | 254 |
| MLS® Number: | R3048216 |
| Distance: | 676 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,333,000 | $45,800 | $1,378,800 | -11.7% |
| 2024 | $1,503,000 | $58,300 | $1,561,300 | -4.2% |
| 2023 | $1,566,000 | $62,900 | $1,628,900 | +10.5% |
| 2022 | $1,417,000 | $56,800 | $1,473,800 | +32.3% |
| 2021 | $1,066,000 | $47,600 | $1,113,600 | +7.8% |
| 2020 | $990,000 | $42,600 | $1,032,600 | - |