












This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,519 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,253 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-610-531 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Whistler Agents
#23 4644 Blackcomb Way
| Asking Price: | $2,040,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $622 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,080 sqft |
| Price / SqFt: | $1,889 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101650 |
| Distance: | 253 m |
#10 4636 Blackcomb Way
| Asking Price: | $1,769,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $562 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 975 sqft |
| Price / SqFt: | $1,814 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126501 |
| Distance: | 356 m |
#18 4637 Blackcomb Way
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-24 |
| Maint. Fee: | $597 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,206 sqft |
| Price / SqFt: | $1,657 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3082856 |
| Distance: | 368 m |
#8 4857 Painted Cliff Road
| Asking Price: | $2,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $800 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,394 sqft |
| Price / SqFt: | $1,722 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101073 |
| Distance: | 399 m |
#18 4725 Spearhead Drive
| Asking Price: | $1,665,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $625 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,185 sqft |
| Price / SqFt: | $1,405 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105681 |
| Distance: | 446 m |
#16 4628 Blackcomb Way
| Asking Price: | $2,077,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $424 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,021 sqft |
| Price / SqFt: | $2,034 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112007 |
| Distance: | 489 m |
#4 4661 Blackcomb Way
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $827 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,284 sqft |
| Price / SqFt: | $1,791 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3074608 |
| Distance: | 0 m |
#1 4652 Blackcomb Way
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $467 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,057 sqft |
| Price / SqFt: | $1,798 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3101633 |
| Distance: | 177 m |
#25 4637 Blackcomb Way
| Sold Price: | $2,120,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $662 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,363 sqft |
| Price / SqFt: | $1,555 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3104483 |
| Distance: | 368 m |
#34 4857 Painted Cliff Road
| Sold Price: | $1,539,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $568 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 995 sqft |
| Price / SqFt: | $1,547 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3115657 |
| Distance: | 399 m |
#22 4857 Painted Cliff Road
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | $598 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,013 sqft |
| Price / SqFt: | $1,629 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3047632 |
| Distance: | 399 m |
#3 4725 Spearhead Drive
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $516 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,188 sqft |
| Price / SqFt: | $1,473 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3088996 |
| Distance: | 446 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $2,322,000 | $2,322,000 | +3.2% |
| 2025 | $0 | $2,251,000 | $2,251,000 | +0.9% |
| 2024 | $0 | $2,232,000 | $2,232,000 | -3.1% |
| 2023 | $0 | $2,303,000 | $2,303,000 | +13.7% |
| 2022 | $0 | $2,025,000 | $2,025,000 | +28.3% |
| 2021 | $0 | $1,578,000 | $1,578,000 | - |
| 2020 | $0 | $1,578,000 | $1,578,000 | - |