





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,786 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 522 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 023-905-816 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Whistler Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $420,400 | $420,400 | +4.2% |
| 2025 | $0 | $403,500 | $403,500 | +0.9% |
| 2024 | $0 | $400,000 | $400,000 | +8.8% |
| 2023 | $0 | $367,600 | $367,600 | +12.1% |
| 2022 | $0 | $328,000 | $328,000 | -1.0% |
| 2021 | $0 | $331,300 | $331,300 | -2.6% |
| 2020 | $0 | $340,200 | $340,200 | - |
#2236 4308 Main Street
| Asking Price: | $455,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 522 sqft |
| Price / SqFt: | $872 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104203 |
| Distance: | 0 m |
#1224 4308 Main Street
| Asking Price: | $425,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $348 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 583 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115380 |
| Distance: | 0 m |
#2227 4308 Main Street
| Asking Price: | $519,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 605 sqft |
| Price / SqFt: | $858 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115636 |
| Distance: | 0 m |
#1211 4308 Main Street
| Asking Price: | $429,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 508 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121164 |
| Distance: | 0 m |
#577 4090 Whistler Way
| Asking Price: | $372,500 |
| Listing Date: | 2025-Jul-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 407 sqft |
| Price / SqFt: | $915 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 309 |
| MLS® Number: | R3029694 |
| Distance: | 523 m |
#413 4899 Painted Cliff Road
| Asking Price: | $475,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 432 sqft |
| Price / SqFt: | $1,100 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3124042 |
| Distance: | 1.2 km |
#1533 4308 Main Street
| Sold Price: | $482,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $499 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 598 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 253 |
| MLS® Number: | R2986171 |
| Distance: | 0 m |
#2424 4308 Main Street
| Sold Price: | $472,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $475 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 604 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3064236 |
| Distance: | 0 m |
#1409 4308 Main Street
| Sold Price: | $465,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 510 sqft |
| Price / SqFt: | $912 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3079601 |
| Distance: | 0 m |
#3303 4299 Blackcomb Way
| Sold Price: | $300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $973 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 559 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 149 |
| MLS® Number: | R3071480 |
| Distance: | 170 m |
#306 4050 Whistler Way
| Sold Price: | $440,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | $765 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 608 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3009264 |
| Distance: | 394 m |
#659 4090 Whistler Way
| Sold Price: | $410,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 425 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3053233 |
| Distance: | 523 m |