







































| Pricing | |
| Asking Price | $7,099,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $911 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $25,443 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 7,794 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Land |
| Land Size | 0.62 ac (27,007 sqft) |
| Land Frontage | 90 ft |
| Land Dimensions | 90 x 263 IRR ft |
| Price per Land SqFt | $262.86 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-Apr-15 |
| Previously Sold Price | $6,350,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$749,000 (+11.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 8 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-292-225 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,852,000 | $2,544,000 | $5,396,000 | -6.6% |
| 2025 | $3,210,000 | $2,570,000 | $5,780,000 | -0.9% |
| 2024 | $3,274,000 | $2,561,000 | $5,835,000 | -5.6% |
| 2023 | $3,662,000 | $2,520,000 | $6,182,000 | +2.9% |
| 2022 | $3,662,000 | $2,348,000 | $6,010,000 | +26.4% |
| 2021 | $2,638,000 | $2,117,000 | $4,755,000 | -4.4% |
| 2020 | $2,874,000 | $2,099,000 | $4,973,000 | - |
Asking Price is 31.6% higher than Assessed Value (2026).
1075 Groveland Road
| Asking Price: | $7,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 8,346 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,564 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114947 |
| Distance: | 535 m |
1160 Queens Avenue
| Asking Price: | $5,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,692 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,069 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116569 |
| Distance: | 656 m |
1409 Chartwell Drive
| Asking Price: | $7,888,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 7,603 sqft |
| Price / SqFt: | $1,037 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,582 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123914 |
| Distance: | 717 m |
1122 Highland Drive
| Asking Price: | $7,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 7,864 sqft |
| Price / SqFt: | $1,002 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (19,904 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110818 |
| Distance: | 718 m |
1130 Eyremount Drive
| Asking Price: | $5,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 7,556 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,955 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095489 |
| Distance: | 768 m |
607 Glenmaroon Road
| Asking Price: | $6,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,189 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.54 ac. (23,570 sqft) |
| Days on Market: | 117 |
| MLS® Number: | R3084871 |
| Distance: | 823 m |