





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,303 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,090 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.52 ac (22,520 sqft) |
| Land Frontage | 134 ft |
| Land Dimensions | 134 x 194 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-691-111 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
475 Southborough Drive
| Sold Price: | $2,580,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,183 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,037 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3088066 |
| Distance: | 508 m |
651 Kenwood Road
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,376 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,510 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3078216 |
| Distance: | 534 m |
4869 Capilano Road
| Sold Price: | $2,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,882 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,396 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3097611 |
| Distance: | 2.1 km |
818 Younette Drive
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,341 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,129 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3109067 |
| Distance: | 2.3 km |
1650 Palmerston Avenue
| Sold Price: | $2,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,810 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,388 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3090877 |
| Distance: | 2.3 km |
1580 Mathers Avenue
| Sold Price: | $2,120,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,282 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,676 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110911 |
| Distance: | 2.5 km |
556 Ballantree Road
| Asking Price: | $2,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,204 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,437 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078762 |
| Distance: | 997 m |
186 Stevens Drive
| Asking Price: | $2,448,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,207 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.76 ac. (33,105 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108698 |
| Distance: | 1.1 km |
775 Southborough Drive
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,618 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,633 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102587 |
| Distance: | 1.5 km |
539 Newcroft Place
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,628 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100513 |
| Distance: | 1.9 km |
865 Burley Drive
| Asking Price: | $2,235,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,260 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,978 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115481 |
| Distance: | 2.0 km |
1134 Montroyal Boulevard
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,848 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,607 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127494 |
| Distance: | 2.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,777,000 | $165,000 | $1,942,000 | -14.7% |
| 2025 | $2,116,000 | $161,000 | $2,277,000 | -0.3% |
| 2024 | $2,123,000 | $161,000 | $2,284,000 | -8.1% |
| 2023 | $2,313,000 | $171,000 | $2,484,000 | -10.3% |
| 2022 | $2,605,000 | $164,000 | $2,769,000 | +15.3% |
| 2021 | $2,237,000 | $165,000 | $2,402,000 | +13.8% |
| 2020 | $1,938,000 | $173,000 | $2,111,000 | - |