







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $25,500 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 6,385 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Land |
| Land Size | 0.41 ac (17,859 sqft) |
| Land Frontage | 128 ft |
| Land Dimensions | 128 x IRREG ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 8 |
| PID | 010-292-756 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
775 Westcot Place
| Asking Price: | $4,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,054 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,886 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121931 |
| Distance: | 736 m |
1160 Queens Avenue
| Asking Price: | $5,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,692 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,069 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116569 |
| Distance: | 835 m |
950 Greenwood Road
| Asking Price: | $4,620,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 7,890 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,319 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109038 |
| Distance: | 838 m |
1128 Crestline Road
| Asking Price: | $4,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,571 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,427 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097937 |
| Distance: | 932 m |
1118 Crestline Road
| Asking Price: | $5,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 7,543 sqft |
| Price / SqFt: | $795 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,150 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122207 |
| Distance: | 953 m |
510 Eastcot Road
| Asking Price: | $5,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 6,502 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.69 ac. (30,070 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076374 |
| Distance: | 1.2 km |
1265 Queens Avenue
| Sold Price: | $5,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 7,561 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,841 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3092419 |
| Distance: | 885 m |
1350 Palmerston Avenue
| Sold Price: | $4,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,944 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3083456 |
| Distance: | 1.2 km |
348 Moyne Drive
| Sold Price: | $4,742,730 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,825 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,819 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3085423 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,569,000 | $1,644,000 | $5,213,000 | -8.6% |
| 2025 | $4,018,000 | $1,685,000 | $5,703,000 | -1.2% |
| 2024 | $4,097,000 | $1,675,000 | $5,772,000 | -7.6% |
| 2023 | $4,583,000 | $1,663,000 | $6,246,000 | +1.1% |
| 2022 | $4,586,000 | $1,592,000 | $6,178,000 | +30.2% |
| 2021 | $3,303,000 | $1,443,000 | $4,746,000 | -5.7% |
| 2020 | $3,600,000 | $1,435,000 | $5,035,000 | - |