







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $15,020 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,235 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.50 ac (21,981 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 010-629-491 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
6175 Nelson Avenue
| Asking Price: | $4,308,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,773 sqft |
| Price / SqFt: | $903 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.58 ac. (25,316 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093836 |
| Distance: | 342 m |
6105 Gleneagles Drive
| Asking Price: | $5,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,021 sqft |
| Price / SqFt: | $880 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,327 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110457 |
| Distance: | 461 m |
6780 Batchelor Bay Place
| Asking Price: | $5,750,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $680 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,944 sqft |
| Price / SqFt: | $1,163 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,943 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116316 |
| Distance: | 964 m |
5530 Parthenon Place
| Asking Price: | $4,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,687 sqft |
| Price / SqFt: | $747 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,524 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096925 |
| Distance: | 1.8 km |
5361 Brookside Avenue
| Sold Price: | $3,995,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,275 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,015 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3080236 |
| Distance: | 2.3 km |
4708 Dogwood Lane
| Sold Price: | $4,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,570 sqft |
| Price / SqFt: | $875 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,156 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3059114 |
| Distance: | 3.6 km |
2618 Lawson Avenue
| Sold Price: | $3,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,135 sqft |
| Price / SqFt: | $919 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,973 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3114079 |
| Distance: | 7.7 km |
2548 Mathers Avenue
| Sold Price: | $4,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,207 sqft |
| Price / SqFt: | $963 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,448 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3104381 |
| Distance: | 7.8 km |
2312 Kings Avenue
| Sold Price: | $4,900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,401 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3116046 |
| Distance: | 8.4 km |
1045 Sinclair Street
| Sold Price: | $4,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,095 sqft |
| Price / SqFt: | $908 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,128 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3086873 |
| Distance: | 9.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,444,000 | $825,000 | $4,269,000 | -0.6% |
| 2024 | $3,514,000 | $779,000 | $4,293,000 | -7.3% |
| 2023 | $3,806,000 | $824,000 | $4,630,000 | +19.7% |
| 2022 | $3,117,000 | $751,000 | $3,868,000 | +23.5% |
| 2021 | $2,388,000 | $744,000 | $3,132,000 | +5.6% |
| 2020 | $2,211,000 | $754,000 | $2,965,000 | - |