






















| Pricing | |
| Asking Price | $1,974,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $857 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,706 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,303 sqft |
| Age | 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (11,000 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x 148 ft |
| Price per Land SqFt | $179.45 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-458-719 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
5757 Cranley Drive
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,757 sqft |
| Price / SqFt: | $996 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 2.30 ac. (100,019 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3124428 |
| Distance: | 73 m |
5725 Cranley Drive
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,798 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116830 |
| Distance: | 275 m |
5636 Marine Drive
| Asking Price: | $2,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $1,117 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,318 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3106134 |
| Distance: | 644 m |
5566 Gallagher Place
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,368 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121847 |
| Distance: | 874 m |
5560 Greenleaf Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,857 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,416 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3090229 |
| Distance: | 1.0 km |
5817 Eagle Island
| Asking Price: | $1,878,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,834 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,258 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3087198 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,019,000 | $51,500 | $2,070,500 | -3.6% |
| 2025 | $2,094,000 | $53,700 | $2,147,700 | +1.6% |
| 2024 | $2,060,000 | $53,600 | $2,113,600 | -7.7% |
| 2023 | $2,232,000 | $57,200 | $2,289,200 | +11.4% |
| 2022 | $1,999,000 | $56,200 | $2,055,200 | +28.8% |
| 2021 | $1,539,000 | $56,900 | $1,595,900 | - |
Asking Price is 4.7% lower than Assessed Value (2026).