







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,137 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,213 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,630 sqft) |
| Land Frontage | 65.35 ft |
| Land Dimensions | 65.35 x 113 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-373-805 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
5155 Alderfeild Place
| Sold Price: | $2,197,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,916 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,797 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3057599 |
| Distance: | 54 m |
4639 Caulfeild Drive
| Sold Price: | $2,678,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,423 sqft |
| Price / SqFt: | $1,105 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,626 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3094305 |
| Distance: | 315 m |
4856 Headland Drive
| Sold Price: | $2,130,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,136 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,007 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3080741 |
| Distance: | 358 m |
5540 Marine Drive
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3066698 |
| Distance: | 635 m |
4724 Woodburn Court
| Sold Price: | $2,466,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,119 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,004 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117184 |
| Distance: | 723 m |
4641 Woodburn Road
| Sold Price: | $2,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,244 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,603 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3071079 |
| Distance: | 780 m |
4918 Edendale Lane
| Asking Price: | $2,389,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-21 |
| Maint. Fee: | $523 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,444 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,079 sqft) |
| Days on Market: | 187 |
| MLS® Number: | R3069288 |
| Distance: | 222 m |
4623 Caulfeild Drive
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,465 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3066899 |
| Distance: | 275 m |
4621 Caulfeild Drive
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,917 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092474 |
| Distance: | 295 m |
4815 Headland Close
| Asking Price: | $2,470,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,749 sqft |
| Price / SqFt: | $899 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,744 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098837 |
| Distance: | 386 m |
5560 Greenleaf Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,857 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,416 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090229 |
| Distance: | 553 m |
4730 Willow Creek Road
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106716 |
| Distance: | 716 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,114,000 | $332,000 | $2,446,000 | +2.1% |
| 2023 | $2,050,000 | $345,000 | $2,395,000 | -3.0% |
| 2022 | $2,137,000 | $332,000 | $2,469,000 | +10.7% |
| 2021 | $1,896,000 | $335,000 | $2,231,000 | +13.9% |
| 2020 | $1,744,000 | $215,000 | $1,959,000 | - |