































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,697 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,119 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.32 ac (14,004 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x 125IRR ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-531-635 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
4640 Woodburn Road
| Sold Price: | $2,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,642 sqft |
| Price / SqFt: | $886 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (16,989 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3078985 |
| Distance: | 125 m |
4641 Woodburn Road
| Sold Price: | $2,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,244 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,603 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3071079 |
| Distance: | 186 m |
5302 Westhaven Wynd
| Sold Price: | $2,640,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,722 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,469 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3067138 |
| Distance: | 451 m |
4780 Estevan Place
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,382 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3033842 |
| Distance: | 497 m |
5540 Marine Drive
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3066698 |
| Distance: | 705 m |
4721 Woodside Place
| Sold Price: | $2,578,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,732 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3095448 |
| Distance: | 713 m |
4663 Woodridge Place
| Asking Price: | $2,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,072 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,018 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115084 |
| Distance: | 500 m |
4579 Woodgreen Court
| Asking Price: | $2,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,603 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083225 |
| Distance: | 517 m |
5560 Greenleaf Road
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,857 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,416 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090229 |
| Distance: | 536 m |
5651 Westhaven Road
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,989 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,597 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125573 |
| Distance: | 720 m |
4730 Willow Creek Road
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106716 |
| Distance: | 805 m |
4408 Woodpark Road
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,010 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.65 ac. (28,180 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128319 |
| Distance: | 905 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,209,000 | $258,000 | $2,467,000 | -5.8% |
| 2025 | $2,353,000 | $267,000 | $2,620,000 | +1.9% |
| 2023 | $2,307,000 | $265,000 | $2,572,000 | +7.4% |
| 2022 | $2,123,000 | $271,000 | $2,394,000 | +26.7% |
| 2021 | $1,616,000 | $273,000 | $1,889,000 | -4.6% |
| 2020 | $1,709,000 | $272,000 | $1,981,000 | - |