







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,424 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,862 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.34 ac (15,000 sqft) |
| Land Frontage | 96 ft |
| Land Dimensions | 96 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-728-232 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,361,000 | $89,300 | $2,450,300 | -8.9% |
| 2024 | $2,593,000 | $97,000 | $2,690,000 | +0.1% |
| 2023 | $2,591,000 | $95,500 | $2,686,500 | +3.1% |
| 2022 | $2,506,000 | $100,000 | $2,606,000 | +24.5% |
| 2021 | $1,991,000 | $102,000 | $2,093,000 | +10.0% |
| 2020 | $1,798,000 | $104,000 | $1,902,000 | - |
4670 Willow Creek Road
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,206 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,745 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3065264 |
| Distance: | 564 m |
4949 Edendale Court
| Sold Price: | $2,076,870 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | $523 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,321 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,214 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3030669 |
| Distance: | 595 m |
5757 Telegraph Trail
| Sold Price: | $2,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,620 sqft |
| Price / SqFt: | $1,281 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,148 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3097114 |
| Distance: | 1.9 km |
5834 Eagle Island
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,966 sqft |
| Price / SqFt: | $1,119 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,447 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3039890 |
| Distance: | 2.1 km |
5756 Cranley Drive
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,303 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,000 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123904 |
| Distance: | 2.2 km |
6364 Nelson Avenue
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,317 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3107687 |
| Distance: | 3.7 km |
4820 Headland Drive
| Asking Price: | $2,175,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,784 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3080132 |
| Distance: | 536 m |
4386 Erwin Drive
| Asking Price: | $2,669,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,244 sqft |
| Price / SqFt: | $1,189 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101215 |
| Distance: | 889 m |
4110 Burkeridge Place
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,095 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 16705.00 ac. (727,670,000 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115967 |
| Distance: | 1.0 km |
4607 Woodgreen Drive
| Asking Price: | $2,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,250 sqft |
| Price / SqFt: | $978 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,163 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104457 |
| Distance: | 1.3 km |
4037 Ripple Road
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,275 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,633 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116087 |
| Distance: | 1.3 km |
4028 Rose Crescent
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,277 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,383 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110381 |
| Distance: | 1.6 km |