



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,781 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,934 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Land |
| Land Size | 0.34 ac (14,822 sqft) |
| Land Frontage | 82.2 ft |
| Land Dimensions | 82.2 x 160 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-505-345 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
4411 Stone Crescent
| Sold Price: | $2,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,650 sqft |
| Price / SqFt: | $849 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.59 ac. (25,918 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090265 |
| Distance: | 205 m |
4639 Caulfeild Drive
| Sold Price: | $2,678,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,423 sqft |
| Price / SqFt: | $1,105 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,626 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3094305 |
| Distance: | 667 m |
4780 Estevan Place
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,382 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 160 |
| MLS® Number: | R3033842 |
| Distance: | 858 m |
5162 Alderfeild Place
| Sold Price: | $2,188,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,213 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3095277 |
| Distance: | 981 m |
4949 Edendale Court
| Sold Price: | $2,076,870 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | $523 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,321 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,214 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3030669 |
| Distance: | 1.0 km |
5155 Alderfeild Place
| Sold Price: | $2,197,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,916 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,797 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3057599 |
| Distance: | 1.0 km |
4426 Marine Drive
| Asking Price: | $2,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,835 sqft |
| Price / SqFt: | $1,023 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123412 |
| Distance: | 302 m |
4730 Willow Creek Road
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106716 |
| Distance: | 585 m |
4623 Caulfeild Drive
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,465 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3066899 |
| Distance: | 774 m |
4408 Woodpark Road
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,010 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.65 ac. (28,180 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128319 |
| Distance: | 818 m |
4032 Ripple Road
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,521 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110341 |
| Distance: | 847 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,048,000 | $479,000 | $2,527,000 | +0.2% |
| 2025 | $2,062,000 | $459,000 | $2,521,000 | +2.6% |
| 2024 | $2,006,000 | $451,000 | $2,457,000 | -4.0% |
| 2023 | $2,086,000 | $473,000 | $2,559,000 | -0.4% |
| 2022 | $2,139,000 | $429,000 | $2,568,000 | +24.2% |
| 2021 | $1,642,000 | $425,000 | $2,067,000 | +27.3% |
| 2020 | $1,492,000 | $132,000 | $1,624,000 | - |