






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,260 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,212 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,455 sqft) |
| Land Frontage | 104 ft |
| Land Dimensions | 104 x 171 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 004-649-818 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,258,000 | $3,375,000 | $6,633,000 | +62.3% |
| 2025 | $2,936,000 | $1,152,000 | $4,088,000 | +27.5% |
| 2024 | $2,958,000 | $248,000 | $3,206,000 | -25.3% |
| 2023 | $3,180,000 | $1,111,000 | $4,291,000 | +6.0% |
| 2022 | $2,948,000 | $1,102,000 | $4,050,000 | +24.3% |
| 2021 | $2,204,000 | $1,055,000 | $3,259,000 | +8.6% |
| 2020 | $1,952,000 | $1,048,000 | $3,000,000 | - |
4313 Rockridge Road
| Asking Price: | $6,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,748 sqft |
| Price / SqFt: | $1,181 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,633 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101883 |
| Distance: | 738 m |
4437 Piccadilly North
| Asking Price: | $6,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,701 sqft |
| Price / SqFt: | $1,085 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,143 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095839 |
| Distance: | 773 m |
4265 Rockbank Place
| Asking Price: | $5,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,401 sqft |
| Price / SqFt: | $1,107 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080866 |
| Distance: | 778 m |
4668 Clovelly Walk
| Asking Price: | $6,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,927 sqft |
| Price / SqFt: | $1,076 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.48 ac. (21,108 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3082804 |
| Distance: | 952 m |
3370 Craigend Road
| Asking Price: | $8,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,877 sqft |
| Price / SqFt: | $1,497 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,859 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3093037 |
| Distance: | 2.1 km |
6215 Overstone Drive
| Sold Price: | $5,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,235 sqft |
| Price / SqFt: | $1,003 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,981 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3094082 |
| Distance: | 4.3 km |
4297 W 11th Avenue
| Sold Price: | $5,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,149 sqft |
| Price / SqFt: | $1,299 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,840 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3104645 |
| Distance: | 8.9 km |