





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,822 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,540 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.42 ac (18,296 sqft) |
| Land Frontage | 84 ft |
| Land Dimensions | 84 x 291.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-688-800 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
3791 Southridge Avenue
| Sold Price: | $2,310,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,235 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,118 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3068449 |
| Distance: | 195 m |
4145 Ripple Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,032 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,068 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3087548 |
| Distance: | 783 m |
1752 Ottawa Place
| Sold Price: | $2,175,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,063 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,880 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3055029 |
| Distance: | 4.6 km |
875 Esquimalt Avenue
| Sold Price: | $2,215,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,601 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,345 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3082369 |
| Distance: | 6.4 km |
2111 Philip Avenue
| Sold Price: | $2,499,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,354 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,620 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3112892 |
| Distance: | 8.2 km |
1273 Eldon Road
| Sold Price: | $2,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,235 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,109 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3080992 |
| Distance: | 8.3 km |
3714 Southridge Place
| Asking Price: | $3,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,061 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.69 ac. (30,188 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104914 |
| Distance: | 413 m |
4615 Woodgreen Drive
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,028 sqft |
| Price / SqFt: | $858 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,860 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117986 |
| Distance: | 1.8 km |
4623 Caulfeild Drive
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,465 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3066899 |
| Distance: | 2.1 km |
2316 Nelson Avenue
| Asking Price: | $3,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,121 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115005 |
| Distance: | 3.6 km |
2175 Lawson Avenue
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,831 sqft |
| Price / SqFt: | $911 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102464 |
| Distance: | 4.0 km |
2135 Lawson Avenue
| Asking Price: | $3,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,256 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,276 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099675 |
| Distance: | 4.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,936,000 | $114,000 | $3,050,000 | -5.8% |
| 2025 | $3,122,000 | $116,000 | $3,238,000 | -2.6% |
| 2024 | $3,208,000 | $116,000 | $3,324,000 | -5.0% |
| 2023 | $3,387,000 | $112,000 | $3,499,000 | +6.7% |
| 2022 | $3,161,000 | $119,000 | $3,280,000 | +18.6% |
| 2021 | $2,646,000 | $119,000 | $2,765,000 | +15.0% |
| 2020 | $2,282,000 | $122,000 | $2,404,000 | - |