







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,315 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,235 sqft |
| Age | 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.35 ac (15,118 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-069-801 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
3845 Bayridge Avenue
| Sold Price: | $1,855,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,906 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3063484 |
| Distance: | 346 m |
3980 Westridge Avenue
| Sold Price: | $2,252,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,881 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,441 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3112271 |
| Distance: | 683 m |
4145 Ripple Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,032 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,068 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3087548 |
| Distance: | 978 m |
3260 Travers Avenue
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,903 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,100 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3077875 |
| Distance: | 1.2 km |
4402 Keith Road
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,444 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3067391 |
| Distance: | 1.5 km |
4721 Woodside Place
| Sold Price: | $2,578,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,732 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3095448 |
| Distance: | 2.1 km |
3907 Bayridge Place
| Asking Price: | $2,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,680 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,000 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128024 |
| Distance: | 279 m |
3904 Westridge Avenue
| Asking Price: | $2,095,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,359 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,553 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098356 |
| Distance: | 296 m |
4032 Ripple Road
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,521 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,504 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110341 |
| Distance: | 761 m |
4408 Woodpark Road
| Asking Price: | $2,680,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,010 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.65 ac. (28,180 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128319 |
| Distance: | 1.5 km |
4730 Willow Creek Road
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,464 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,197 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106716 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,138,000 | $210,000 | $2,348,000 | -5.7% |
| 2025 | $2,273,000 | $217,000 | $2,490,000 | -2.5% |
| 2024 | $2,336,000 | $219,000 | $2,555,000 | -4.7% |
| 2023 | $2,466,000 | $214,000 | $2,680,000 | +6.2% |
| 2022 | $2,300,000 | $223,000 | $2,523,000 | +17.1% |
| 2021 | $1,925,000 | $229,000 | $2,154,000 | +13.8% |
| 2020 | $1,660,000 | $232,000 | $1,892,000 | - |