


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,315 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,051 sqft |
| Age | 58 years (1968) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,632 sqft) |
| Land Frontage | 159.93 ft |
| Land Dimensions | 159.93 x 122.80 IRR ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-748-161 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,139,000 | $97,500 | $2,236,500 | -10.2% |
| 2025 | $2,389,000 | $101,000 | $2,490,000 | -0.8% |
| 2024 | $2,408,000 | $103,000 | $2,511,000 | +0.0% |
| 2023 | $2,408,000 | $102,000 | $2,510,000 | +3.2% |
| 2022 | $2,321,000 | $112,000 | $2,433,000 | +13.7% |
| 2021 | $2,060,000 | $79,700 | $2,139,700 | +5.0% |
| 2020 | $1,954,000 | $82,900 | $2,036,900 | - |
1531 Inglewood Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,272 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3091744 |
| Distance: | 544 m |
1131 Fulton Avenue
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,660 sqft |
| Price / SqFt: | $1,072 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,306 sqft) |
| Days on Market: | 253 |
| MLS® Number: | R3039176 |
| Distance: | 1.4 km |
563 Esquimalt Avenue
| Sold Price: | $2,688,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,454 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,173 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3081768 |
| Distance: | 2.5 km |
589 St Giles Road
| Sold Price: | $2,653,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $1,194 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,555 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3111357 |
| Distance: | 3.7 km |
3630 Bluebonnet Road
| Sold Price: | $2,070,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3064030 |
| Distance: | 4.0 km |
1187 W 23 Street
| Sold Price: | $2,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,493 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3101692 |
| Distance: | 4.2 km |
3658 Loraine Avenue
| Sold Price: | $1,890,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,105 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,350 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3076857 |
| Distance: | 4.2 km |
1405 20th Street
| Asking Price: | $2,988,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | $1,423 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112515 |
| Distance: | 219 m |
2220 Queens Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,118 sqft |
| Price / SqFt: | $1,179 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,643 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106674 |
| Distance: | 704 m |
2365 Queens Avenue
| Asking Price: | $2,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,520 sqft |
| Price / SqFt: | $1,150 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,276 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108480 |
| Distance: | 1.2 km |
2493 Haywood Avenue
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,162 sqft |
| Price / SqFt: | $1,063 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,098 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3112678 |
| Distance: | 1.3 km |