







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $19,116 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,944 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,000 sqft) |
| Land Frontage | 85 ft |
| Land Dimensions | 85 x 160 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 8 |
| PID | 007-625-774 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
1151 Millstream Road
| Sold Price: | $2,960,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,300 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,047 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3004138 |
| Distance: | 1.8 km |
2566 Marine Drive
| Sold Price: | $3,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,604 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,909 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3079384 |
| Distance: | 2.4 km |
1026 Belmont Avenue
| Sold Price: | $3,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 5,184 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3072884 |
| Distance: | 3.8 km |
2168 W 16th Avenue
| Sold Price: | $3,640,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,896 sqft |
| Price / SqFt: | $743 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3070007 |
| Distance: | 9.3 km |
1361 Mathers Avenue
| Asking Price: | $4,960,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,389 sqft |
| Price / SqFt: | $920 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.54 ac. (23,740 sqft) |
| Days on Market: | 6 hours |
| MLS® Number: | R3128775 |
| Distance: | 216 m |
1393 Mathers Avenue
| Asking Price: | $3,758,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,403 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.55 ac. (23,760 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127435 |
| Distance: | 227 m |
1595 Tyrol Court
| Asking Price: | $4,080,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,353 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (18,030 sqft) |
| Days on Market: | 6 hours |
| MLS® Number: | R3128822 |
| Distance: | 751 m |
2256 Jefferson Avenue
| Asking Price: | $4,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,595 sqft |
| Price / SqFt: | $1,088 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125154 |
| Distance: | 1.6 km |
1128 Crestline Road
| Asking Price: | $4,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,571 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,427 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097937 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,516,000 | $2,162,000 | $4,678,000 | -4.1% |
| 2025 | $2,695,000 | $2,184,000 | $4,879,000 | -0.4% |
| 2024 | $2,751,000 | $2,148,000 | $4,899,000 | +5.5% |
| 2023 | $2,531,000 | $2,111,000 | $4,642,000 | +0.7% |
| 2022 | $2,579,000 | $2,032,000 | $4,611,000 | +12.8% |
| 2021 | $2,264,000 | $1,824,000 | $4,088,000 | -1.3% |
| 2020 | $2,333,000 | $1,807,000 | $4,140,000 | - |