




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,643 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,441 sqft |
| Age | 69 years (1957) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-190-762 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
6805 Sherbrooke Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,020 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099676 |
| Distance: | 161 m |
7373 Culloden Street
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,015 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,343 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123200 |
| Distance: | 541 m |
7475 Knight Street
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,986 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,712 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127046 |
| Distance: | 649 m |
1388 E 60th Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,926 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116885 |
| Distance: | 803 m |
1805 E 51st Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,846 sqft |
| Price / SqFt: | $812 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,634 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3081578 |
| Distance: | 808 m |
6036 Knight Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,491 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,065 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115546 |
| Distance: | 844 m |
6681 Sherbrooke Street
| Sold Price: | $1,715,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,442 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3097916 |
| Distance: | 218 m |
6392 Lanark Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,843 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,042 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3110563 |
| Distance: | 551 m |
851 E 50th Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3088061 |
| Distance: | 609 m |
896 E 56th Avenue
| Sold Price: | $1,586,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,793 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3069577 |
| Distance: | 615 m |
862 E 49th Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,906 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3113789 |
| Distance: | 621 m |
1288 E 59th Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,305 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,833 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3078346 |
| Distance: | 686 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,590,000 | $31,800 | $1,621,800 | -3.9% | - |
| 2025 | $1,650,000 | $37,200 | $1,687,200 | -4.0% | $7,643 |
| 2024 | $1,719,000 | $39,300 | $1,758,300 | +3.8% | $7,254 |
| 2023 | $1,655,000 | $38,900 | $1,693,900 | +8.3% | $6,596 |
| 2022 | $1,525,000 | $39,500 | $1,564,500 | +15.1% | $5,962 |
| 2021 | $1,325,000 | $34,000 | $1,359,000 | +10.6% | $5,618 |
| 2020 | $1,195,000 | $33,300 | $1,228,300 | -11.1% | $5,171 |
| 2019 | $1,350,000 | $32,300 | $1,382,300 | -4.5% | $4,987 |
| 2018 | $1,415,000 | $32,300 | $1,447,300 | -4.3% | $4,785 |
| 2017 | $1,480,000 | $32,300 | $1,512,300 | - | $4,267 |