






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $22,634 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,064 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 026-836-688 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
2031 W 45th Avenue
| Sold Price: | $3,396,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,102 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,439 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3073569 |
| Distance: | 776 m |
1895 W 60th Avenue
| Sold Price: | $3,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,189 sqft |
| Price / SqFt: | $997 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3074499 |
| Distance: | 978 m |
5809 Cartier Street
| Sold Price: | $3,880,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,035 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3065227 |
| Distance: | 1.0 km |
6787 Montgomery Street
| Sold Price: | $3,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,001 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,964 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3076367 |
| Distance: | 1.0 km |
1419 W 59th Avenue
| Sold Price: | $3,640,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,219 sqft |
| Price / SqFt: | $863 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,057 sqft) |
| Days on Market: | 360 |
| MLS® Number: | R3005020 |
| Distance: | 1.1 km |
1949 W 37th Avenue
| Sold Price: | $4,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,860 sqft |
| Price / SqFt: | $1,184 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3079009 |
| Distance: | 1.5 km |
1420 W 53rd Avenue
| Asking Price: | $4,780,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,325 sqft |
| Price / SqFt: | $1,105 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096355 |
| Distance: | 696 m |
1657 W 58th Avenue
| Asking Price: | $4,580,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,868 sqft |
| Price / SqFt: | $1,184 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,600 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088502 |
| Distance: | 774 m |
2149 W 46th Avenue
| Asking Price: | $4,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,070 sqft |
| Price / SqFt: | $1,179 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,663 sqft) |
| Days on Market: | 9 hours |
| MLS® Number: | R3128853 |
| Distance: | 944 m |
7458 Maple Street
| Asking Price: | $4,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,321 sqft |
| Price / SqFt: | $1,041 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,233 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121844 |
| Distance: | 993 m |
1562 W 40th Avenue
| Asking Price: | $3,860,000 |
| Listing Date: | 2024-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,958 sqft |
| Price / SqFt: | $975 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,300 sqft) |
| Days on Market: | 533 |
| MLS® Number: | R2949779 |
| Distance: | 1.1 km |
1028 W 51st Avenue
| Asking Price: | $3,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,113 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,434 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3078068 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,969,000 | $1,483,000 | $4,452,000 | -7.1% | - |
| 2025 | $3,142,000 | $1,652,000 | $4,794,000 | +2.8% | $22,634 |
| 2024 | $3,030,000 | $1,635,000 | $4,665,000 | +1.8% | $20,657 |
| 2023 | $2,909,000 | $1,674,000 | $4,583,000 | +2.6% | $19,073 |
| 2022 | $2,782,000 | $1,683,000 | $4,465,000 | +19.2% | $17,736 |
| 2021 | $2,355,000 | $1,392,000 | $3,747,000 | +0.8% | $14,187 |
| 2020 | $2,321,000 | $1,395,000 | $3,716,000 | -13.2% | $13,977 |
| 2019 | $2,819,000 | $1,461,000 | $4,280,000 | -13.9% | $15,620 |
| 2018 | $3,494,000 | $1,477,000 | $4,971,000 | +1.2% | $13,671 |
| 2017 | $3,398,000 | $1,516,000 | $4,914,000 | - | $13,849 |