


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,798 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,649 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-604-346 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,044,000 | $127,000 | $2,171,000 | -0.4% | - |
| 2025 | $2,052,000 | $128,000 | $2,180,000 | +1.7% | $6,798 |
| 2024 | $2,017,000 | $126,000 | $2,143,000 | -1.6% | $6,361 |
| 2023 | $2,050,000 | $128,000 | $2,178,000 | +4.6% | $6,056 |
| 2022 | $1,923,000 | $159,000 | $2,082,000 | +16.3% | $5,607 |
| 2021 | $1,653,000 | $137,000 | $1,790,000 | +0.7% | $5,231 |
| 2020 | $1,569,000 | $208,000 | $1,777,000 | -11.2% | $4,952 |
| 2019 | $1,779,000 | $222,000 | $2,001,000 | +16.9% | $4,267 |
| 2018 | $1,474,000 | $237,000 | $1,711,000 | +4.6% | $3,683 |
| 2017 | $1,416,000 | $220,000 | $1,636,000 | - | $3,142 |
6190 Cambie Street
| Sold Price: | $1,198,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $493 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,376 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3102466 |
| Distance: | 443 m |
6728 Heather Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,312 sqft |
| Price / SqFt: | $957 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3098201 |
| Distance: | 600 m |
7401 Columbia Street
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | $565 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,392 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3040270 |
| Distance: | 901 m |
6322 Oak Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $546 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,536 sqft |
| Price / SqFt: | $977 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3111122 |
| Distance: | 977 m |
755 W 42 Avenue
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $596 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,600 sqft |
| Price / SqFt: | $1,009 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3107465 |
| Distance: | 1.0 km |
765 W 42nd Avenue
| Sold Price: | $1,645,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $668 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,616 sqft |
| Price / SqFt: | $1,018 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3078590 |
| Distance: | 1.0 km |
6605 Turnberry Crescent
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $884 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,891 sqft |
| Price / SqFt: | $947 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3088662 |
| Distance: | 127 m |
#110 6818 Ash Street
| Asking Price: | $1,506,660 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096724 |
| Distance: | 277 m |
#118 6818 Ash Street
| Asking Price: | $1,495,140 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $495 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,496 sqft |
| Price / SqFt: | $999 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097179 |
| Distance: | 278 m |
#204 6818 Ash Street
| Asking Price: | $1,483,470 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,345 sqft |
| Price / SqFt: | $1,103 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096000 |
| Distance: | 295 m |
#202 378 W 45th Avenue
| Asking Price: | $1,552,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $530 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,319 sqft |
| Price / SqFt: | $1,177 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097571 |
| Distance: | 499 m |
6578 Oak Street
| Asking Price: | $1,749,800 |
| Listing Date: | 2025-Jan-24 |
| Maint. Fee: | $644 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,498 sqft |
| Price / SqFt: | $1,168 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 482 |
| MLS® Number: | R2961866 |
| Distance: | 824 m |