This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,023 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,513 sqft |
| Age | 60 years (1966) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,686 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 142 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 014-356-325 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
550 E 55th Avenue
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,926 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,346 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3100385 |
| Distance: | 1.1 km |
191 W 60th Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,741 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,119 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3084560 |
| Distance: | 1.1 km |
6372 Elgin Street
| Sold Price: | $2,010,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,048 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,818 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3098983 |
| Distance: | 1.5 km |
1150 E 41st Avenue
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,918 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,150 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3080808 |
| Distance: | 1.8 km |
866 W 59th Avenue
| Sold Price: | $1,788,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,241 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,286 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3067155 |
| Distance: | 1.9 km |
1257 E 60th Avenue
| Sold Price: | $1,730,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,058 sqft |
| Price / SqFt: | $841 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,851 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3084623 |
| Distance: | 2.1 km |
301 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,526,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,117 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,663 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096028 |
| Distance: | 907 m |
339 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,011 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116030 |
| Distance: | 932 m |
320 E 57th Avenue
| Asking Price: | $1,889,000 |
| Listing Date: | 2026-May-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,457 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,692 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119423 |
| Distance: | 947 m |
778 E 52nd Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,054 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106188 |
| Distance: | 1.2 km |
886 E 56th Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,662 sqft) |
| Days on Market: | 189 |
| MLS® Number: | R3068779 |
| Distance: | 1.5 km |
912 E 57th Avenue
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,828 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083433 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,839,000 | $101,000 | $1,940,000 | -6.7% | - |
| 2025 | $1,976,000 | $103,000 | $2,079,000 | -1.3% | $9,023 |
| 2024 | $2,002,000 | $104,000 | $2,106,000 | +1.6% | $8,373 |
| 2023 | $1,965,000 | $108,000 | $2,073,000 | +6.3% | $7,733 |
| 2022 | $1,836,000 | $114,000 | $1,950,000 | +12.3% | $7,078 |
| 2021 | $1,637,000 | $100,000 | $1,737,000 | +15.3% | $6,749 |
| 2020 | $1,403,000 | $103,000 | $1,506,000 | -11.2% | $6,053 |
| 2019 | $1,592,000 | $104,000 | $1,696,000 | +0.3% | $5,807 |
| 2018 | $1,583,000 | $108,000 | $1,691,000 | +6.4% | $5,085 |
| 2017 | $1,475,000 | $114,000 | $1,589,000 | - | $4,469 |