






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $49,287 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 6,345 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,164 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 011-120-746 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
5826 Angus Drive
| Asking Price: | $8,380,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,342 sqft |
| Price / SqFt: | $1,569 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,592 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125941 |
| Distance: | 342 m |
6076 Angus Drive
| Asking Price: | $8,980,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,209 sqft |
| Price / SqFt: | $1,724 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,773 sqft) |
| Days on Market: | 254 |
| MLS® Number: | R3048234 |
| Distance: | 534 m |
5188 Yew Street
| Asking Price: | $7,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,767 sqft |
| Price / SqFt: | $1,529 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,280 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128188 |
| Distance: | 682 m |
5961 Churchill Street
| Asking Price: | $8,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 6,402 sqft |
| Price / SqFt: | $1,404 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,272 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113406 |
| Distance: | 753 m |
2351 W 34th Avenue
| Asking Price: | $6,890,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,349 sqft |
| Price / SqFt: | $1,288 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 322 |
| MLS® Number: | R3025035 |
| Distance: | 975 m |
5989 Cartier Street
| Asking Price: | $5,588,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,801 sqft |
| Price / SqFt: | $1,164 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128395 |
| Distance: | 996 m |
1749 W 38th Avenue
| Sold Price: | $6,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,408 sqft |
| Price / SqFt: | $1,230 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,868 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3107335 |
| Distance: | 437 m |
6149 Angus Drive
| Sold Price: | $5,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,000 sqft |
| Price / SqFt: | $1,165 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,314 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3102857 |
| Distance: | 600 m |
1192 W 39th Avenue
| Sold Price: | $6,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,735 sqft |
| Price / SqFt: | $1,099 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,047 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3112086 |
| Distance: | 1.4 km |
1189 W 32nd Avenue
| Sold Price: | $6,690,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,541 sqft |
| Price / SqFt: | $1,207 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,974 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3075050 |
| Distance: | 1.6 km |
1041 W 53rd Avenue
| Sold Price: | $4,980,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,553 sqft |
| Price / SqFt: | $897 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,920 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3047272 |
| Distance: | 2.1 km |
5559 Alma Street
| Sold Price: | $5,870,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,847 sqft |
| Price / SqFt: | $1,004 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,995 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3083657 |
| Distance: | 2.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $4,213,000 | $3,997,000 | $8,210,000 | -11.4% | - |
| 2025 | $4,798,000 | $4,469,000 | $9,267,000 | +2.8% | $52,465 |
| 2024 | $4,741,000 | $4,276,000 | $9,017,000 | +0.7% | $49,287 |
| 2023 | $4,628,000 | $4,328,000 | $8,956,000 | +2.5% | $47,167 |
| 2022 | $4,396,000 | $4,339,000 | $8,735,000 | +7.8% | $44,878 |
| 2021 | $3,987,000 | $4,117,000 | $8,104,000 | +2.9% | $42,494 |
| 2020 | $3,751,000 | $4,121,000 | $7,872,000 | +42.9% | $40,910 |
| 2019 | $4,793,000 | $715,000 | $5,508,000 | +2.8% | $22,481 |
| 2018 | $5,192,000 | $165,000 | $5,357,000 | -6.3% | $14,227 |
| 2017 | $5,548,000 | $172,000 | $5,720,000 | - | $15,897 |