






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $17,571 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,502 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 027-732-886 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#5104 1128 W Georgia Street
| Asking Price: | $3,490,000 |
| Listing Date: | 2025-May-28 |
| Maint. Fee: | $3,139 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $1,461 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 364 |
| MLS® Number: | R3008468 |
| Distance: | 0 m |
#2301 909 Burrard Street
| Asking Price: | $3,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $2,220 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,783 sqft |
| Price / SqFt: | $1,204 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116587 |
| Distance: | 395 m |
#3102 1077 W Cordova Street
| Asking Price: | $3,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $1,703 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,005 sqft |
| Price / SqFt: | $1,736 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110030 |
| Distance: | 533 m |
#3502 838 W Hastings Street
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $2,259 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,914 sqft |
| Price / SqFt: | $1,305 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110634 |
| Distance: | 612 m |
#1402 837 W Hastings Street
| Asking Price: | $3,125,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $1,698 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $1,207 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109399 |
| Distance: | 678 m |
#PH2 1102 Hornby Street
| Asking Price: | $3,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | $1,744 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,734 sqft |
| Price / SqFt: | $1,240 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090722 |
| Distance: | 777 m |
#4104 667 Howe Street
| Sold Price: | $3,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $2,191 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,156 sqft |
| Price / SqFt: | $1,496 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3076059 |
| Distance: | 459 m |
#2502 323 Jervis Street
| Sold Price: | $4,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $2,340 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,862 sqft |
| Price / SqFt: | $1,398 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3061762 |
| Distance: | 511 m |
#2001 1077 W Cordova Street
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $1,594 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,888 sqft |
| Price / SqFt: | $1,377 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3098153 |
| Distance: | 533 m |
#PH2501 1616 Bayshore Drive
| Sold Price: | $3,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $1,782 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,107 sqft |
| Price / SqFt: | $1,471 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3112006 |
| Distance: | 744 m |
#PH 2801 1238 Richards Street
| Sold Price: | $3,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $1,506 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,589 sqft |
| Price / SqFt: | $1,159 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3089721 |
| Distance: | 1.2 km |
#1102 1280 Richards Street
| Sold Price: | $2,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $1,684 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $1,326 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3102886 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,301,000 | $773,000 | $4,074,000 | -5.6% | - |
| 2025 | $3,496,000 | $818,000 | $4,314,000 | -13.4% | $17,571 |
| 2024 | $4,036,000 | $945,000 | $4,981,000 | +6.0% | $21,571 |
| 2023 | $3,807,000 | $891,000 | $4,698,000 | -5.9% | $18,761 |
| 2022 | $4,024,000 | $969,000 | $4,993,000 | +3.3% | $20,324 |
| 2021 | $3,896,000 | $939,000 | $4,835,000 | -1.7% | $20,386 |
| 2020 | $4,000,000 | $919,000 | $4,919,000 | -11.2% | $20,983 |
| 2019 | $4,609,000 | $928,000 | $5,537,000 | +5.6% | $23,167 |
| 2018 | $4,316,000 | $928,000 | $5,244,000 | +6.1% | $13,749 |
| 2017 | $4,006,000 | $938,000 | $4,944,000 | - | $13,436 |