







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,716 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,321 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,920 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 112.93 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 014-172-046 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,560,000 | $44,700 | $1,604,700 | -5.2% | - |
| 2025 | $1,638,000 | $54,900 | $1,692,900 | -1.8% | $7,716 |
| 2024 | $1,663,000 | $60,800 | $1,723,800 | +4.2% | $7,202 |
| 2023 | $1,592,000 | $63,100 | $1,655,100 | +7.4% | $6,537 |
| 2022 | $1,475,000 | $65,900 | $1,540,900 | +19.0% | $5,943 |
| 2021 | $1,236,000 | $59,300 | $1,295,300 | +15.9% | $5,423 |
| 2020 | $1,057,000 | $60,400 | $1,117,400 | -17.4% | $4,889 |
| 2019 | $1,289,000 | $64,100 | $1,353,100 | -8.5% | $4,953 |
| 2018 | $1,412,000 | $66,600 | $1,478,600 | +0.3% | $5,000 |
| 2017 | $1,405,000 | $69,800 | $1,474,800 | - | $5,016 |
5284 Slocan Street
| Sold Price: | $1,207,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,742 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,432 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3071145 |
| Distance: | 130 m |
5556 Earles Street
| Sold Price: | $1,383,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,900 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3105721 |
| Distance: | 393 m |
2804 Euclid Avenue
| Sold Price: | $1,653,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,397 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,636 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3088515 |
| Distance: | 640 m |
4632 Nanaimo Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,614 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3037085 |
| Distance: | 746 m |
2149 E 32nd Avenue
| Sold Price: | $1,521,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,282 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3072697 |
| Distance: | 879 m |
#5318 5320 Bruce Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,058 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3068930 |
| Distance: | 1.3 km |
2703 Ward Street
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,208 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,366 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108842 |
| Distance: | 414 m |
2758 Horley Street
| Asking Price: | $1,298,800 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,366 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125385 |
| Distance: | 451 m |
4836 Clarendon Street
| Asking Price: | $1,380,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,751 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,213 sqft) |
| Days on Market: | 303 |
| MLS® Number: | R3031274 |
| Distance: | 478 m |
5735 Earles Street
| Asking Price: | $1,459,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,821 sqft) |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3064708 |
| Distance: | 579 m |
2216 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,914 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,102 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085346 |
| Distance: | 834 m |
2336 E 45th Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,962 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,033 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114041 |
| Distance: | 970 m |