This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,965 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,309 sqft |
| Age | 88 years (1938) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,158 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 126 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-899-023 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,603,000 | $42,100 | $1,645,100 | -4.4% | - |
| 2025 | $1,676,000 | $44,100 | $1,720,100 | +0.3% | $7,965 |
| 2024 | $1,659,000 | $56,500 | $1,715,500 | +3.6% | $7,325 |
| 2023 | $1,598,000 | $58,500 | $1,656,500 | +6.0% | $6,685 |
| 2022 | $1,502,000 | $60,500 | $1,562,500 | +14.9% | $6,138 |
| 2021 | $1,303,000 | $57,400 | $1,360,400 | +13.2% | $5,796 |
| 2020 | $1,143,000 | $59,000 | $1,202,000 | -14.5% | $5,267 |
| 2019 | $1,343,000 | $62,900 | $1,405,900 | +1.0% | $5,214 |
| 2018 | $1,326,000 | $65,600 | $1,391,600 | -4.9% | $4,899 |
| 2017 | $1,395,000 | $68,300 | $1,463,300 | - | $5,092 |
4833 Henry Street
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,676 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3063477 |
| Distance: | 359 m |
4793 Commercial Street
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,301 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,122 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3122039 |
| Distance: | 376 m |
#5318 5320 Bruce Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,058 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3068930 |
| Distance: | 502 m |
1335 E 29th Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 84 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3073310 |
| Distance: | 579 m |
2149 E 32nd Avenue
| Sold Price: | $1,521,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,282 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3072697 |
| Distance: | 857 m |
4358 Victoria Drive
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,112 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,886 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3070023 |
| Distance: | 895 m |
5336 Knight Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,293 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (33 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108894 |
| Distance: | 544 m |
1807 E 38th Avenue
| Asking Price: | $1,568,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,709 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109695 |
| Distance: | 647 m |
4712 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,389,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,090 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,135 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101279 |
| Distance: | 654 m |
1939 E 39th Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,807 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103111 |
| Distance: | 791 m |
1440 E King Edward Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106014 |
| Distance: | 882 m |
5755 Dumfries Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,067 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3079948 |
| Distance: | 930 m |