
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,463 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.01 ac (1 sqft) |
| Land Frontage | 1 ft |
| Land Dimensions | 1 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-681-950 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
5284 Slocan Street
| Sold Price: | $1,207,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,742 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,432 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3071145 |
| Distance: | 445 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263092008/83dcefb7.jpeg)
4569 Gladstone Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3070381 |
| Distance: | 750 m |
2580 E 19th Avenue
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,620 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,618 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3106838 |
| Distance: | 1.4 km |
3557 Marshall Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,666 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3062730 |
| Distance: | 1.5 km |
3895 Windermere Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,547 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,289 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090833 |
| Distance: | 1.5 km |
3191 Renfrew Street
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,669 sqft |
| Price / SqFt: | $902 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,025 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3108404 |
| Distance: | 1.8 km |
2547 E 34th Avenue
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,752 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,510 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127057 |
| Distance: | 177 m |
4291 Brant Street
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,644 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,287 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124949 |
| Distance: | 802 m |
2472 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,460 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089706 |
| Distance: | 920 m |
3006 E 27th Avenue
| Asking Price: | $1,468,890 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,647 sqft |
| Price / SqFt: | $892 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,456 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120223 |
| Distance: | 1.0 km |
4229 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,398,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,996 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113508 |
| Distance: | 1.2 km |
1939 E 39th Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,807 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103111 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $794,000 | $575,000 | $1,369,000 | - |