






This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,772 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,790 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,630 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-768-051 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,667,000 | $25,000 | $1,692,000 | -1.1% | - |
| 2025 | $1,681,000 | $30,000 | $1,711,000 | -1.8% | $7,772 |
| 2024 | $1,709,000 | $32,600 | $1,741,600 | +8.2% | $7,254 |
| 2023 | $1,576,000 | $33,200 | $1,609,200 | +6.7% | $6,410 |
| 2022 | $1,474,000 | $34,800 | $1,508,800 | +10.9% | $5,856 |
| 2021 | $1,330,000 | $30,900 | $1,360,900 | +16.1% | $5,617 |
| 2020 | $1,140,000 | $31,800 | $1,171,800 | -14.9% | $5,048 |
| 2019 | $1,344,000 | $32,400 | $1,376,400 | -1.6% | $5,012 |
| 2018 | $1,365,000 | $33,900 | $1,398,900 | -1.7% | $4,803 |
| 2017 | $1,387,000 | $35,400 | $1,422,400 | - | $4,882 |
4833 Henry Street
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,676 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3063477 |
| Distance: | 64 m |
4736 Knight Street
| Sold Price: | $1,075,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,354 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3103563 |
| Distance: | 222 m |
4605 Fraser Street
| Sold Price: | $1,458,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,022 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,110 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3064961 |
| Distance: | 901 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263092008/83dcefb7.jpeg)
4569 Gladstone Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3070381 |
| Distance: | 1.3 km |
5871 Argyle Street
| Sold Price: | $1,476,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,075 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,109 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3103265 |
| Distance: | 1.3 km |
2268 E 34th Avenue
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,663 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3048354 |
| Distance: | 1.4 km |
1165 E 33rd Avenue
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,434 sqft |
| Price / SqFt: | $872 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,055 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3082280 |
| Distance: | 221 m |
1341 E 29th Avenue
| Asking Price: | $1,388,800 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122034 |
| Distance: | 370 m |
5302 Inverness Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,606 sqft |
| Price / SqFt: | $870 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,383 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3070679 |
| Distance: | 555 m |
4520 Welwyn Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,524 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,111 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3124055 |
| Distance: | 717 m |
1266 E King Edward Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,954 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,010 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100609 |
| Distance: | 735 m |
4322 Welwyn Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,697 sqft |
| Price / SqFt: | $942 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,775 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115632 |
| Distance: | 837 m |