This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,327 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,700 sqft |
| Age | 64 years (1962) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 013-534-742 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
4852 Slocan Street
| Sold Price: | $1,214,290 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,463 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3100357 |
| Distance: | 750 m |
3557 Marshall Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,666 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3062730 |
| Distance: | 901 m |
5284 Slocan Street
| Sold Price: | $1,207,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,742 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,432 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3071145 |
| Distance: | 1.0 km |
#5318 5320 Bruce Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,058 sqft |
| Price / SqFt: | $632 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3068930 |
| Distance: | 1.0 km |
2625 E 21st Avenue
| Sold Price: | $1,455,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3090417 |
| Distance: | 1.1 km |
2580 E 19th Avenue
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,620 sqft |
| Price / SqFt: | $846 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,618 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3106838 |
| Distance: | 1.2 km |
4291 Brant Street
| Asking Price: | $1,449,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,644 sqft |
| Price / SqFt: | $882 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,287 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124949 |
| Distance: | 379 m |
4229 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,398,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,996 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113508 |
| Distance: | 429 m |
2066 E 23rd Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,801 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124077 |
| Distance: | 566 m |
4520 Welwyn Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,524 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,111 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124055 |
| Distance: | 581 m |
2437 E 22nd Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,344 sqft |
| Price / SqFt: | $1,041 |
| Age: | 113 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,745 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3106885 |
| Distance: | 868 m |
2719 Duke Street
| Asking Price: | $1,338,300 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,290 sqft |
| Price / SqFt: | $1,037 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,366 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110889 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,432,000 | $25,600 | $1,457,600 | -5.3% | - |
| 2025 | $1,509,000 | $29,700 | $1,538,700 | -0.3% | $7,327 |
| 2024 | $1,512,000 | $31,300 | $1,543,300 | +4.6% | $6,749 |
| 2023 | $1,444,000 | $31,000 | $1,475,000 | +9.6% | $6,119 |
| 2022 | $1,314,000 | $31,900 | $1,345,900 | +19.1% | $5,495 |
| 2021 | $1,102,000 | $28,300 | $1,130,300 | +11.0% | $5,070 |
| 2020 | $990,000 | $28,400 | $1,018,400 | -14.6% | $4,677 |
| 2019 | $1,165,000 | $28,200 | $1,193,200 | -3.0% | $4,618 |
| 2018 | $1,201,000 | $28,900 | $1,229,900 | +0.6% | $4,449 |
| 2017 | $1,192,000 | $30,200 | $1,222,200 | - | $4,430 |