This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,926 sqft |
| Age | 103 years (1923) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,663 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-075-051 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
946 E King Edward Avenue
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,776 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3082770 |
| Distance: | 617 m |
3557 Marshall Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,666 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3062730 |
| Distance: | 1.2 km |
4605 Fraser Street
| Sold Price: | $1,458,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,022 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,110 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3064961 |
| Distance: | 1.3 km |
4833 Henry Street
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,676 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3063477 |
| Distance: | 1.3 km |
4358 Victoria Drive
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,112 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 95 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,886 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3070023 |
| Distance: | 1.3 km |
4890 Dumfries Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,309 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 88 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,158 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3109302 |
| Distance: | 1.5 km |
3707 Inverness Street
| Asking Price: | $1,595,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,908 sqft |
| Price / SqFt: | $836 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,020 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121779 |
| Distance: | 150 m |
1016 E 18th Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,910 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,772 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120974 |
| Distance: | 264 m |
1250 E King Edward Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,698 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,570 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104129 |
| Distance: | 525 m |
1349 E 14th Avenue
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,917 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3126072 |
| Distance: | 636 m |
1440 E King Edward Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106014 |
| Distance: | 639 m |
1341 E 29th Avenue
| Asking Price: | $1,388,800 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122034 |
| Distance: | 921 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,146,000 | $29,400 | $1,175,400 | -5.3% | - |
| 2025 | $1,204,000 | $36,600 | $1,240,600 | -1.7% | $6,398 |
| 2024 | $1,221,000 | $41,200 | $1,262,200 | +5.0% | $5,914 |
| 2023 | $1,159,000 | $43,100 | $1,202,100 | +13.5% | $5,360 |
| 2022 | $1,014,000 | $45,300 | $1,059,300 | +0.4% | $4,724 |
| 2021 | $1,012,000 | $43,100 | $1,055,100 | +13.2% | $4,851 |
| 2020 | $887,000 | $45,300 | $932,300 | -20.1% | $4,425 |
| 2019 | $1,115,000 | $51,500 | $1,166,500 | -6.7% | $4,550 |
| 2018 | $1,190,000 | $60,000 | $1,250,000 | +7.7% | $4,498 |
| 2017 | $1,101,000 | $59,500 | $1,160,500 | - | $4,272 |