





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,099 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,533 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-564-008 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
3428 W 7th Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,248 sqft |
| Price / SqFt: | $1,321 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,767 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3109019 |
| Distance: | 508 m |
#101 3668 W 10th Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $835 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,240 sqft |
| Price / SqFt: | $1,290 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078102 |
| Distance: | 793 m |
2977 W 6th Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,477 sqft |
| Price / SqFt: | $1,218 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125378 |
| Distance: | 869 m |
2753 Alma Street
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,580 sqft |
| Price / SqFt: | $1,234 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122008 |
| Distance: | 932 m |
#3 3120 W 11th Avenue
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,154 sqft |
| Price / SqFt: | $1,733 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 359 |
| MLS® Number: | R3010097 |
| Distance: | 1.1 km |
1973 Stephens Street
| Asking Price: | $1,879,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,659 sqft |
| Price / SqFt: | $1,133 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116979 |
| Distance: | 1.2 km |
#211 1961 Collingwood Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $825 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,301 sqft |
| Price / SqFt: | $1,230 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3067524 |
| Distance: | 146 m |
3458 Point Grey Road
| Sold Price: | $1,529,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,200 sqft |
| Price / SqFt: | $1,274 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3058392 |
| Distance: | 217 m |
3274 W 1st Avenue
| Sold Price: | $1,999,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,554 sqft |
| Price / SqFt: | $1,286 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3076559 |
| Distance: | 403 m |
3232 W 5th Avenue
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,184 sqft |
| Price / SqFt: | $1,541 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3085482 |
| Distance: | 540 m |
3241 W 6th Avenue
| Sold Price: | $1,860,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,331 sqft |
| Price / SqFt: | $1,397 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3083365 |
| Distance: | 554 m |
3174 W 3rd Avenue
| Sold Price: | $1,888,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,548 sqft |
| Price / SqFt: | $1,220 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3115031 |
| Distance: | 561 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,914,000 | $249,000 | $2,163,000 | -7.8% | - |
| 2025 | $2,073,000 | $273,000 | $2,346,000 | +2.5% | $9,099 |
| 2024 | $1,991,000 | $297,000 | $2,288,000 | -3.9% | $8,325 |
| 2023 | $2,096,000 | $286,000 | $2,382,000 | +0.9% | $8,052 |
| 2022 | $2,069,000 | $292,000 | $2,361,000 | +8.0% | $7,685 |
| 2021 | $1,944,000 | $243,000 | $2,187,000 | +18.0% | $7,446 |
| 2020 | $1,613,000 | $240,000 | $1,853,000 | -9.6% | $6,628 |
| 2019 | $1,811,000 | $238,000 | $2,049,000 | -5.7% | $6,361 |
| 2018 | $1,930,000 | $244,000 | $2,174,000 | +2.2% | $6,371 |
| 2017 | $1,880,000 | $247,000 | $2,127,000 | - | $6,363 |