





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,737 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,115 sqft |
| Age | 116 years (1910) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 014-656-914 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
3206 Adanac Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3103501 |
| Distance: | 979 m |
3279 Parker Street
| Sold Price: | $1,398,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,163 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,548 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3082067 |
| Distance: | 1.0 km |
3080 Turner Street
| Sold Price: | $1,588,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,446 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3091687 |
| Distance: | 1.0 km |
3961 Venables Street
| Sold Price: | $1,593,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,597 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3060037 |
| Distance: | 1.1 km |
4266 Frances Street
| Sold Price: | $1,688,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,510 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111249 |
| Distance: | 1.4 km |
1174 Kelowna Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,800 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,892 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3074368 |
| Distance: | 1.5 km |
3624 Cambridge Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,679 sqft |
| Price / SqFt: | $893 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,519 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111085 |
| Distance: | 327 m |
3409 E Pender Street
| Asking Price: | $1,518,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,902 sqft |
| Price / SqFt: | $799 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3079765 |
| Distance: | 454 m |
550 Cassiar Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 15 hours |
| MLS® Number: | R3128533 |
| Distance: | 538 m |
3617 Adanac Street
| Asking Price: | $1,298,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,922 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,397 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091167 |
| Distance: | 739 m |
3342 Adanac Street
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,509 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,516 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114437 |
| Distance: | 842 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,577,000 | $39,500 | $1,616,500 | -5.3% | - |
| 2025 | $1,663,000 | $44,300 | $1,707,300 | -0.8% | $7,737 |
| 2024 | $1,675,000 | $46,500 | $1,721,500 | +3.3% | $7,173 |
| 2023 | $1,620,000 | $46,100 | $1,666,100 | +6.4% | $6,547 |
| 2022 | $1,520,000 | $46,100 | $1,566,100 | +20.5% | $5,991 |
| 2021 | $1,260,000 | $40,100 | $1,300,100 | +6.1% | $5,472 |
| 2020 | $1,185,000 | $40,300 | $1,225,300 | -8.0% | $5,188 |
| 2019 | $1,290,000 | $42,000 | $1,332,000 | -5.1% | $4,882 |
| 2018 | $1,360,000 | $43,000 | $1,403,000 | +2.5% | $4,795 |
| 2017 | $1,325,000 | $44,000 | $1,369,000 | - | $4,730 |