























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,885 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,730 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,514 sqft) |
| Land Frontage | 37 ft |
| Land Dimensions | 37 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-644-565 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
909 W 18th Avenue
| Sold Price: | $2,398,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $904 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3088541 |
| Distance: | 110 m |
3662 Oak Street
| Sold Price: | $2,113,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,718 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 105 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,480 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3098350 |
| Distance: | 269 m |
170 W 10th Avenue
| Sold Price: | $2,651,700 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,767 sqft |
| Price / SqFt: | $958 |
| Age: | 121 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,117 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3102490 |
| Distance: | 1.4 km |
22 E 18th Avenue
| Sold Price: | $2,198,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,257 sqft |
| Price / SqFt: | $974 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,904 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3090597 |
| Distance: | 1.5 km |
304-308 E King Edward Avenue
| Sold Price: | $1,661,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,142 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,380 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3090458 |
| Distance: | 2.0 km |
333 E 13th Avenue
| Sold Price: | $1,468,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,414 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,208 sqft) |
| Days on Market: | 148 |
| MLS® Number: | R3056384 |
| Distance: | 2.0 km |
937 W 18th Avenue
| Asking Price: | $2,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $1,043 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,024 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085371 |
| Distance: | 131 m |
936 W 17th Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,294 sqft |
| Price / SqFt: | $1,089 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127294 |
| Distance: | 172 m |
3950 Laurel Street
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $985 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,810 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112595 |
| Distance: | 465 m |
136 W 12th Avenue
| Asking Price: | $2,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,724 sqft |
| Price / SqFt: | $840 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,142 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126309 |
| Distance: | 1.3 km |
14 W 14th Avenue
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,738 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121065 |
| Distance: | 1.4 km |
21 E 22nd Avenue
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,022 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 107 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,904 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123339 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,633,000 | $188,000 | $2,821,000 | -4.3% | - |
| 2025 | $2,758,000 | $189,000 | $2,947,000 | -2.8% | $11,885 |
| 2024 | $2,842,000 | $190,000 | $3,032,000 | +4.1% | $11,383 |
| 2023 | $2,724,000 | $189,000 | $2,913,000 | +1.5% | $10,259 |
| 2022 | $2,690,000 | $181,000 | $2,871,000 | +12.3% | $9,736 |
| 2021 | $2,381,000 | $175,000 | $2,556,000 | +7.9% | $9,356 |
| 2020 | $2,185,000 | $184,000 | $2,369,000 | -11.5% | $8,745 |
| 2019 | $2,490,000 | $187,000 | $2,677,000 | -4.1% | $8,530 |
| 2018 | $2,598,000 | $193,000 | $2,791,000 | +2.0% | $8,636 |
| 2017 | $2,560,000 | $176,000 | $2,736,000 | - | $8,619 |