







































| Pricing |
| Asking Price | $2,388,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,011 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,210 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,363 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,620 sqft) |
| Land Frontage | 42 ft |
| Land Dimensions | 42 x 110 ft |
| Price per Land SqFt | $516.88 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2020-Nov-26 |
| Previously Sold Price | $1,450,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$938,000 (+64.7%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Laneway House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-176-462 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,627,000 | $508,000 | $2,135,000 | -1.3% | - |
| 2025 | $1,658,000 | $506,000 | $2,164,000 | -0.1% | $7,210 |
| 2024 | $1,642,433 | $523,000 | $2,165,433 | +11.1% | $6,850 |
| 2023 | $1,442,194 | $507,000 | $1,949,194 | +11.9% | $5,804 |
| 2022 | $1,451,000 | $291,000 | $1,742,000 | +23.0% | $5,154 |
| 2021 | $1,165,000 | $251,000 | $1,416,000 | +3.7% | $5,854 |
| 2020 | $1,099,000 | $266,000 | $1,365,000 | -14.4% | $5,641 |
| 2019 | $1,321,000 | $274,000 | $1,595,000 | -1.5% | $5,599 |
| 2018 | $1,339,000 | $280,000 | $1,619,000 | +2.9% | $5,376 |
| 2017 | $1,288,000 | $286,000 | $1,574,000 | - | $5,296 |
Asking Price is 11.9% higher than Assessed Value (2026).
3506 Haida Drive
| Asking Price: | $2,248,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,933 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,460 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113402 |
| Distance: | 285 m |
3462 Worthington Drive
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,445 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,510 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112132 |
| Distance: | 285 m |
3778 Nithsdale Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,587 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,400 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099494 |
| Distance: | 350 m |
4089 Fir Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,725 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,688 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128166 |
| Distance: | 1.2 km |
3369 Price Street
| Asking Price: | $1,960,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,754 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,065 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127410 |
| Distance: | 1.2 km |
3076 E 27th Avenue
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,205 sqft |
| Price / SqFt: | $856 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,729 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114280 |
| Distance: | 1.4 km |