







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,379 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,026 sqft |
| Age | 116 years (1910) |
| Land |
| Land Size | 0.06 ac (2,723 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 014-687-674 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
1605 E 21st Avenue
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,809 sqft |
| Price / SqFt: | $1,216 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103274 |
| Distance: | 235 m |
3768 Fleming Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,757 sqft |
| Price / SqFt: | $1,081 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,922 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119872 |
| Distance: | 320 m |
3795 Fleming Street
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,397 sqft |
| Price / SqFt: | $792 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126164 |
| Distance: | 323 m |
3740 Lanark Street
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128104 |
| Distance: | 339 m |
4151 Knight Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,760 sqft |
| Price / SqFt: | $1,051 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,818 sqft) |
| Days on Market: | 205 |
| MLS® Number: | R3063921 |
| Distance: | 747 m |
1851 E 16th Avenue
| Sold Price: | $2,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,845 sqft |
| Price / SqFt: | $1,098 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,319 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3092356 |
| Distance: | 458 m |
#1405 - 1403 E 14th Avenue
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,440 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,033 sqft) |
| Days on Market: | 244 |
| MLS® Number: | R3002825 |
| Distance: | 535 m |
1181 E 24th Avenue
| Sold Price: | $1,901,180 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,322 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3085384 |
| Distance: | 822 m |
829 E 14th Avenue
| Sold Price: | $2,158,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,280 sqft |
| Price / SqFt: | $946 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3090427 |
| Distance: | 1.2 km |
2224 Victoria Drive
| Sold Price: | $2,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,503 sqft |
| Price / SqFt: | $927 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,020 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3102658 |
| Distance: | 1.3 km |
4728 Bruce Street
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,143 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,036 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3078834 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,369,000 | $275,000 | $1,644,000 | +1.4% | - |
| 2025 | $1,437,000 | $184,000 | $1,621,000 | +4.7% | $5,379 |
| 2024 | $1,385,647 | $163,000 | $1,548,647 | +11.1% | $6,615 |
| 2023 | $1,384,000 | $10,000 | $1,394,000 | +2.9% | $5,747 |
| 2022 | $1,322,000 | $32,500 | $1,354,500 | +12.5% | $5,382 |
| 2021 | $1,179,000 | $25,500 | $1,204,500 | +16.4% | $5,089 |
| 2020 | $1,009,000 | $25,500 | $1,034,500 | -13.6% | $4,591 |
| 2019 | $1,173,000 | $24,800 | $1,197,800 | -4.2% | $4,502 |
| 2018 | $1,225,000 | $24,800 | $1,249,800 | +10.5% | $4,053 |
| 2017 | $1,106,000 | $24,800 | $1,130,800 | - | $3,598 |