





This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,339 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,712 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,290 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 130 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 005-140-366 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
3093 W 29th Avenue
| Asking Price: | $2,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,330 sqft |
| Price / SqFt: | $1,159 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,300 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091053 |
| Distance: | 385 m |
3276 W 32nd Avenue
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,215 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126629 |
| Distance: | 408 m |
3072 W 28th Avenue
| Asking Price: | $3,550,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,696 sqft |
| Price / SqFt: | $1,317 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,447 sqft) |
| Days on Market: | 299 |
| MLS® Number: | R3033065 |
| Distance: | 411 m |
3150 W 26th Avenue
| Asking Price: | $2,638,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $1,026 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,300 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083338 |
| Distance: | 422 m |
3558 W 32nd Avenue
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,148 sqft |
| Price / SqFt: | $952 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,315 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097137 |
| Distance: | 481 m |
3229 W 24th Avenue
| Asking Price: | $3,300,000 |
| Listing Date: | 2025-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,629 sqft |
| Price / SqFt: | $1,255 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,105 sqft) |
| Days on Market: | 492 |
| MLS® Number: | R2958389 |
| Distance: | 582 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263060782/83dcefb7.jpeg)
3631 W 26th Avenue
| Sold Price: | $2,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,855 sqft |
| Price / SqFt: | $968 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,436 sqft) |
| Days on Market: | 223 |
| MLS® Number: | R3039155 |
| Distance: | 559 m |
3671 W 26th Avenue
| Sold Price: | $2,768,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,045 sqft |
| Price / SqFt: | $909 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,436 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3118824 |
| Distance: | 585 m |
2966 W 32nd Avenue
| Sold Price: | $2,810,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,718 sqft |
| Price / SqFt: | $1,034 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,298 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3119636 |
| Distance: | 671 m |
2908 W 30th Avenue
| Sold Price: | $2,888,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,340 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,677 sqft) |
| Days on Market: | 172 |
| MLS® Number: | R3065848 |
| Distance: | 685 m |
2923 W 32nd Avenue
| Sold Price: | $3,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,031 sqft |
| Price / SqFt: | $1,006 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,447 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R3029762 |
| Distance: | 699 m |
3749 W King Edward Avenue
| Sold Price: | $2,308,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,236 sqft |
| Price / SqFt: | $1,032 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3088642 |
| Distance: | 715 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,374,000 | $250,000 | $2,624,000 | -5.9% | - |
| 2025 | $2,542,000 | $248,000 | $2,790,000 | +0.9% | $11,192 |
| 2024 | $2,518,000 | $246,000 | $2,764,000 | +3.2% | $10,339 |
| 2023 | $2,435,000 | $242,000 | $2,677,000 | -0.2% | $9,427 |
| 2022 | $2,453,000 | $229,000 | $2,682,000 | +18.1% | $9,061 |
| 2021 | $2,049,000 | $222,000 | $2,271,000 | +8.5% | $8,370 |
| 2020 | $1,861,000 | $233,000 | $2,094,000 | -16.9% | $7,786 |
| 2019 | $2,297,000 | $223,000 | $2,520,000 | -13.2% | $7,966 |
| 2018 | $2,683,000 | $220,000 | $2,903,000 | -2.6% | $8,536 |
| 2017 | $2,756,000 | $226,000 | $2,982,000 | - | $8,887 |