





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,061 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 715 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Live/Work Studio, Loft/Warehouse Conv. |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 023-118-849 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
#327 350 E 2nd Avenue
| Sold Price: | $670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $377 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 775 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3083678 |
| Distance: | 0 m |
#503 384 E 1st Avenue
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | $386 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 615 sqft |
| Price / SqFt: | $959 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3065615 |
| Distance: | 118 m |
#202 228 E 4th Avenue
| Sold Price: | $525,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $343 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 716 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3117154 |
| Distance: | 189 m |
#405 228 E 4th Avenue
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $464 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 772 sqft |
| Price / SqFt: | $1,010 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3112732 |
| Distance: | 189 m |
#520 256 E 2nd Avenue
| Sold Price: | $605,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $310 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 540 sqft |
| Price / SqFt: | $1,120 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3098351 |
| Distance: | 193 m |
#10 2223 Prince Edward Street
| Sold Price: | $665,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $564 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 858 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3113887 |
| Distance: | 196 m |
#309 2150 Brunswick Street
| Asking Price: | $570,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $336 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 596 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096326 |
| Distance: | 120 m |
#304 311 E 6th Avenue
| Asking Price: | $599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $357 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 552 sqft |
| Price / SqFt: | $1,085 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116125 |
| Distance: | 146 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $494,000 | $128,000 | $622,000 | -5.9% | - |
| 2025 | $525,000 | $136,000 | $661,000 | +0.3% | $2,061 |
| 2024 | $523,000 | $136,000 | $659,000 | +1.6% | $1,956 |
| 2023 | $512,521 | $136,000 | $648,521 | +14.0% | $1,803 |
| 2022 | $447,000 | $122,000 | $569,000 | +0.4% | $1,532 |
| 2021 | $445,000 | $122,000 | $567,000 | +9.7% | $1,657 |
| 2020 | $395,000 | $122,000 | $517,000 | -2.1% | $1,513 |
| 2019 | $402,000 | $126,000 | $528,000 | +12.3% | $1,344 |
| 2018 | $340,000 | $130,000 | $470,000 | -2.1% | $1,160 |
| 2017 | $346,000 | $134,000 | $480,000 | - | $1,226 |