





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,711 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,151 sqft |
| Age | 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,104 sqft) |
| Land Frontage | 96.95 ft |
| Land Dimensions | 96.95 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 800-180-476 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
#2 3028 W 38th Ave
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,870 sqft |
| Price / SqFt: | $1,219 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122247 |
| Distance: | 227 m |
#3 3028 W 38th Ave
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,857 sqft |
| Price / SqFt: | $1,179 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122632 |
| Distance: | 227 m |
#4 3028 W 38th Ave
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,857 sqft |
| Price / SqFt: | $1,179 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122674 |
| Distance: | 227 m |
#1 3028 W 38th Avenue
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,875 sqft |
| Price / SqFt: | $1,216 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122225 |
| Distance: | 227 m |
5528 Balaclava Street
| Sold Price: | $2,095,240 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,045 sqft |
| Price / SqFt: | $1,025 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,104 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3078683 |
| Distance: | 11 m |
3337 W 40th Avenue
| Sold Price: | $2,533,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,269 sqft |
| Price / SqFt: | $1,116 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,075 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3097867 |
| Distance: | 228 m |
3412 W 43rd Avenue
| Sold Price: | $2,485,190 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,405 sqft |
| Price / SqFt: | $1,033 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118372 |
| Distance: | 517 m |
2436 W 49th Avenue
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $525 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,685 sqft |
| Price / SqFt: | $1,157 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3085036 |
| Distance: | 1.5 km |
2835 Oliver Crescent
| Sold Price: | $2,118,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,895 sqft |
| Price / SqFt: | $1,118 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,961 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3075464 |
| Distance: | 1.6 km |
2833 Oliver Crescent
| Sold Price: | $2,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,354 sqft |
| Price / SqFt: | $994 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,961 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3075471 |
| Distance: | 1.6 km |
Assessment and tax information is not available for this property.