

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,932 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,546 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,592 sqft) |
| Land Frontage | 45.48 ft |
| Land Dimensions | 45.48 x 124.04 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-213-848 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
3112 E 1st Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,531 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,224 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3056111 |
| Distance: | 220 m |
3254 E 5th Avenue
| Sold Price: | $1,551,890 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,505 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 92 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3074410 |
| Distance: | 282 m |
3280 E 6th Avenue
| Sold Price: | $1,499,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,540 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,148 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3105299 |
| Distance: | 390 m |
2958 E 4th Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,946 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,092 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3104887 |
| Distance: | 487 m |
3038 Charles Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,324 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,255 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3090493 |
| Distance: | 645 m |
2915 Charles Street
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,255 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,488 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3066741 |
| Distance: | 833 m |
3180 E 3rd Avenue
| Asking Price: | $1,673,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,363 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,154 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101014 |
| Distance: | 86 m |
3466 E 2nd Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,418 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,138 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122588 |
| Distance: | 496 m |
3361 William Street
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,608 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,548 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111723 |
| Distance: | 790 m |
1036 Nootka Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,557 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123307 |
| Distance: | 877 m |
2630 E 1st Avenue
| Asking Price: | $1,848,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,773 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098909 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,925,000 | $34,700 | $1,959,700 | -6.3% | - |
| 2025 | $2,050,000 | $40,500 | $2,090,500 | +0.8% | $8,932 |
| 2024 | $2,032,000 | $42,900 | $2,074,900 | +3.9% | $8,222 |
| 2023 | $1,955,000 | $42,400 | $1,997,400 | +7.1% | $7,468 |
| 2022 | $1,820,000 | $45,300 | $1,865,300 | +19.5% | $6,797 |
| 2021 | $1,521,000 | $39,700 | $1,560,700 | +9.7% | $6,233 |
| 2020 | $1,383,000 | $39,100 | $1,422,100 | -12.4% | $5,764 |
| 2019 | $1,586,000 | $38,100 | $1,624,100 | -2.4% | $5,626 |
| 2018 | $1,626,000 | $38,100 | $1,664,100 | -2.1% | $5,198 |
| 2017 | $1,662,000 | $38,200 | $1,700,200 | - | $4,659 |