This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,216 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | Laneway House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-696-515 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
2528 McGill Street
| Asking Price: | $1,319,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,372 sqft |
| Price / SqFt: | $961 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103038 |
| Distance: | 401 m |
#SL 11 320 N Nanaimo Street
| Asking Price: | $954,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $458 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,031 sqft |
| Price / SqFt: | $926 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120701 |
| Distance: | 459 m |
2665 E Pender Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $343 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,223 sqft |
| Price / SqFt: | $899 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,856 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120834 |
| Distance: | 527 m |
#1 2528 Turner Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,355 sqft |
| Price / SqFt: | $1,024 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118535 |
| Distance: | 702 m |
#1 550 Kaslo Street
| Asking Price: | $1,299,500 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $356 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,260 sqft |
| Price / SqFt: | $1,031 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122538 |
| Distance: | 750 m |
#1 552 Kaslo Street
| Asking Price: | $999,500 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $283 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 971 sqft |
| Price / SqFt: | $1,029 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128028 |
| Distance: | 756 m |
323 N Kamloops Street
| Sold Price: | $1,195,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,214 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.03 ac. (1,214 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3082368 |
| Distance: | 391 m |
331 Garden Drive
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $533 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,388 sqft |
| Price / SqFt: | $958 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3109051 |
| Distance: | 581 m |
2168 Wall Street
| Sold Price: | $1,028,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,113 sqft |
| Price / SqFt: | $924 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3105900 |
| Distance: | 669 m |
#1 2838 Turner Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,361 sqft |
| Price / SqFt: | $955 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3059102 |
| Distance: | 826 m |
2462 Adanac Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,030 sqft |
| Price / SqFt: | $1,068 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3062940 |
| Distance: | 903 m |
2163 Napier Street
| Sold Price: | $1,429,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,224 sqft |
| Price / SqFt: | $1,167 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3078184 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $646,000 | $524,000 | $1,170,000 | - |