







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,060 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,978 sqft |
| Age | 82 years (1944) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-647-708 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
2628 E 8th Avenue
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3077300 |
| Distance: | 371 m |
2281 E 7th Avenue
| Sold Price: | $2,055,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,191 sqft |
| Price / SqFt: | $938 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3116932 |
| Distance: | 509 m |
2282 E 7th Avenue
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,036 sqft |
| Price / SqFt: | $860 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3110573 |
| Distance: | 533 m |
2274 E 7th Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,086 sqft |
| Price / SqFt: | $923 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,782 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3107592 |
| Distance: | 542 m |
2168 Renfrew Street
| Sold Price: | $1,312,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,623 sqft |
| Price / SqFt: | $809 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3084106 |
| Distance: | 599 m |
2958 E 4th Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,946 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,092 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3104887 |
| Distance: | 681 m |
2641 E 5th Avenue
| Asking Price: | $1,688,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,868 sqft |
| Price / SqFt: | $904 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103285 |
| Distance: | 60 m |
2530 7th Avenue
| Asking Price: | $1,575,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,870 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109373 |
| Distance: | 305 m |
2150 Nanaimo Street
| Asking Price: | $1,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,825 sqft |
| Price / SqFt: | $870 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,008 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076467 |
| Distance: | 317 m |
2630 E 1st Avenue
| Asking Price: | $1,848,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $786 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,773 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098909 |
| Distance: | 350 m |
2273 E 2nd Avenue
| Asking Price: | $1,879,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,843 sqft |
| Price / SqFt: | $1,020 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116478 |
| Distance: | 572 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,625,000 | $103,000 | $1,728,000 | -6.5% | - |
| 2025 | $1,730,000 | $118,000 | $1,848,000 | +0.2% | $9,060 |
| 2024 | $1,715,000 | $129,000 | $1,844,000 | +3.5% | $8,296 |
| 2023 | $1,650,000 | $132,000 | $1,782,000 | +6.5% | $7,575 |
| 2022 | $1,535,000 | $139,000 | $1,674,000 | +20.0% | $6,938 |
| 2021 | $1,272,000 | $123,000 | $1,395,000 | +9.2% | $6,370 |
| 2020 | $1,155,000 | $123,000 | $1,278,000 | -10.8% | $5,939 |
| 2019 | $1,305,000 | $128,000 | $1,433,000 | -0.6% | $5,615 |
| 2018 | $1,335,000 | $106,000 | $1,441,000 | -1.9% | $5,324 |
| 2017 | $1,360,000 | $109,000 | $1,469,000 | - | $5,387 |