

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,442 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,175 sqft |
| Age | 116 years (1910) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,680 sqft) |
| Land Frontage | 42.43 ft |
| Land Dimensions | 42.43 x 110.3 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-882-587 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
2593 E 25th Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,735 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,685 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120894 |
| Distance: | 535 m |
3178 Garden Drive
| Asking Price: | $1,799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,661 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,620 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119866 |
| Distance: | 540 m |
3031 E 16th Avenue
| Asking Price: | $1,738,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,448 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,614 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118940 |
| Distance: | 872 m |
2056 E 13th Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,588 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113991 |
| Distance: | 982 m |
2050 E 13th Avenue
| Asking Price: | $2,050,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,661 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119191 |
| Distance: | 991 m |
2087 E 26th Avenue
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,883 sqft |
| Price / SqFt: | $728 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,824 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125012 |
| Distance: | 992 m |
2540 E 24th Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,474 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3100650 |
| Distance: | 505 m |
2976 E 15th Avenue
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,522 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,211 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3111975 |
| Distance: | 788 m |
2628 E 8th Avenue
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3077300 |
| Distance: | 1.1 km |
3217 E 18th Avenue
| Sold Price: | $1,808,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,683 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113836 |
| Distance: | 1.2 km |
2804 Euclid Avenue
| Sold Price: | $1,653,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,397 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,636 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3088515 |
| Distance: | 1.2 km |
2268 E 7th Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,392 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3102943 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,747,000 | $69,100 | $1,816,100 | -5.7% | - |
| 2025 | $1,838,000 | $87,600 | $1,925,600 | -1.8% | $8,442 |
| 2024 | $1,867,000 | $93,800 | $1,960,800 | +7.2% | $7,905 |
| 2023 | $1,732,000 | $97,300 | $1,829,300 | +6.1% | $7,022 |
| 2022 | $1,625,000 | $99,100 | $1,724,100 | +17.2% | $6,436 |
| 2021 | $1,376,000 | $94,600 | $1,470,600 | +8.5% | $5,987 |
| 2020 | $1,257,000 | $98,700 | $1,355,700 | -8.2% | $5,586 |
| 2019 | $1,378,000 | $99,600 | $1,477,600 | -5.6% | $5,271 |
| 2018 | $1,463,000 | $103,000 | $1,566,000 | +0.3% | $5,215 |
| 2017 | $1,477,000 | $83,900 | $1,560,900 | - | $5,236 |