This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,961 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 570 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 029-650-763 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $401,000 | $167,000 | $568,000 | -9.7% | - |
| 2025 | $444,000 | $185,000 | $629,000 | -0.9% | $1,961 |
| 2024 | $448,000 | $187,000 | $635,000 | -2.3% | $1,885 |
| 2023 | $459,000 | $191,000 | $650,000 | +2.8% | $1,807 |
| 2022 | $437,000 | $195,000 | $632,000 | +5.5% | $1,702 |
| 2021 | $414,000 | $185,000 | $599,000 | +2.7% | $1,751 |
| 2020 | $402,000 | $181,000 | $583,000 | -15.1% | $1,706 |
| 2019 | $506,000 | $181,000 | $687,000 | +8.5% | $1,647 |
| 2018 | $452,000 | $181,000 | $633,000 | +21.5% | $1,422 |
| 2017 | $338,000 | $183,000 | $521,000 | - | $1,331 |
#3504 488 SW Marine Drive
| Sold Price: | $460,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $347 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 485 sqft |
| Price / SqFt: | $948 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3071594 |
| Distance: | 0 m |
#2606 8189 Cambie Street
| Sold Price: | $480,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $329 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 440 sqft |
| Price / SqFt: | $1,091 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3059239 |
| Distance: | 151 m |
#601 8238 Lord Street
| Sold Price: | $445,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $353 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 484 sqft |
| Price / SqFt: | $919 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3066051 |
| Distance: | 151 m |
#2605 8189 Cambie Street
| Sold Price: | $521,880 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $344 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 454 sqft |
| Price / SqFt: | $1,150 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3092088 |
| Distance: | 151 m |
#2601 8131 Nunavut Lane
| Sold Price: | $492,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $415 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 451 sqft |
| Price / SqFt: | $1,091 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3088614 |
| Distance: | 189 m |
#2205 8031 Nunavut Lane
| Sold Price: | $495,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 451 sqft |
| Price / SqFt: | $1,098 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3069928 |
| Distance: | 189 m |
#3207 488 SW Marine Drive
| Asking Price: | $565,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $386 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 559 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101544 |
| Distance: | 0 m |
#3004 488 SW Marine Drive
| Asking Price: | $512,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $337 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 483 sqft |
| Price / SqFt: | $1,060 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106049 |
| Distance: | 0 m |
#2705 488 SW Marine Drive
| Asking Price: | $558,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-19 |
| Maint. Fee: | $347 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 488 sqft |
| Price / SqFt: | $1,143 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 342 |
| MLS® Number: | R3017801 |
| Distance: | 0 m |