


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,855 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,639 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 012-967-467 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
2314 E 1st Avenue
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,108 sqft |
| Price / SqFt: | $1,129 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,675 sqft) |
| Days on Market: | 331 |
| MLS® Number: | R3021337 |
| Distance: | 225 m |
2223 E 8th Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,575 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102999 |
| Distance: | 568 m |
2246 Parker Street
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125264 |
| Distance: | 877 m |
1929 E Broadway
| Asking Price: | $2,100,000 |
| Listing Date: | 2024-Jun-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,778 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 698 |
| MLS® Number: | R2899921 |
| Distance: | 921 m |
2223 Graveley Street
| Sold Price: | $1,853,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,247 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,142 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3091529 |
| Distance: | 419 m |
2274 E 7th Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,086 sqft |
| Price / SqFt: | $923 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,782 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3107592 |
| Distance: | 501 m |
2624 Kitchener Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,530 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,191 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3074735 |
| Distance: | 555 m |
2690 Kitchener Street
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,394 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,191 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3095394 |
| Distance: | 622 m |
2029 Graveley Street
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,610 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,086 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3071528 |
| Distance: | 634 m |
2628 E 8th Avenue
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3077300 |
| Distance: | 640 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,625,000 | $614,000 | $2,239,000 | -4.6% | - |
| 2025 | $1,730,000 | $616,000 | $2,346,000 | +1.2% | $9,855 |
| 2024 | $1,715,000 | $603,000 | $2,318,000 | +3.6% | $9,058 |
| 2023 | $1,650,000 | $587,000 | $2,237,000 | +5.0% | $8,244 |
| 2022 | $1,535,000 | $595,000 | $2,130,000 | +18.8% | $7,614 |
| 2021 | $1,272,000 | $521,000 | $1,793,000 | +6.9% | $7,008 |
| 2020 | $1,155,000 | $523,000 | $1,678,000 | -7.4% | $6,608 |
| 2019 | $1,305,000 | $507,000 | $1,812,000 | -1.9% | $6,334 |
| 2018 | $1,335,000 | $513,000 | $1,848,000 | -1.1% | $6,114 |
| 2017 | $1,360,000 | $509,000 | $1,869,000 | - | $6,219 |