







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,924 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,552 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Loft/Warehouse Conv. |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 024-183-938 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $957,000 | $530,000 | $1,487,000 | -5.8% | - |
| 2025 | $1,016,000 | $563,000 | $1,579,000 | -5.8% | $4,924 |
| 2024 | $1,079,000 | $597,000 | $1,676,000 | -9.4% | $4,975 |
| 2023 | $1,191,000 | $659,000 | $1,850,000 | -0.2% | $5,144 |
| 2022 | $1,074,000 | $779,000 | $1,853,000 | -5.6% | $4,990 |
| 2021 | $1,137,000 | $825,000 | $1,962,000 | +7.7% | $5,734 |
| 2020 | $1,083,000 | $739,000 | $1,822,000 | +2.1% | $5,305 |
| 2019 | $1,243,000 | $542,000 | $1,785,000 | +1.7% | $4,572 |
| 2018 | $1,201,000 | $555,000 | $1,756,000 | +13.8% | $4,334 |
| 2017 | $1,040,000 | $503,000 | $1,543,000 | - | $3,942 |
#2601 1238 Richards Street
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $923 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,504 sqft |
| Price / SqFt: | $1,190 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120590 |
| Distance: | 0 m |
#1910 1111 Richards Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-03 |
| Maint. Fee: | $804 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,276 sqft |
| Price / SqFt: | $1,332 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 358 |
| MLS® Number: | R3010856 |
| Distance: | 189 m |
#2703 1111 Richards Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $982 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,376 sqft |
| Price / SqFt: | $1,446 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3083852 |
| Distance: | 189 m |
#1909 1111 Richards Street
| Asking Price: | $1,738,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $928 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,293 sqft |
| Price / SqFt: | $1,344 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101481 |
| Distance: | 189 m |
#2504 1111 Richards Street
| Asking Price: | $2,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $962 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,346 sqft |
| Price / SqFt: | $1,560 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3080895 |
| Distance: | 189 m |
#3306 1111 Richards Street
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $1,220 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,730 sqft |
| Price / SqFt: | $1,265 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127123 |
| Distance: | 189 m |
#2204 1238 Richards Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $917 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,542 sqft |
| Price / SqFt: | $1,151 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 184 |
| MLS® Number: | R3068046 |
| Distance: | 0 m |
#1102 1280 Richards Street
| Sold Price: | $2,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $1,684 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $1,326 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3102886 |
| Distance: | 72 m |
#2003 499 Pacific Street
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $1,135 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,201 sqft |
| Price / SqFt: | $1,603 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3115983 |
| Distance: | 226 m |
#2403 1335 Howe Street
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $858 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,265 sqft |
| Price / SqFt: | $1,510 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3070427 |
| Distance: | 405 m |
#2802 1483 Homer Street
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $974 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,172 sqft |
| Price / SqFt: | $1,519 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3055694 |
| Distance: | 414 m |
#1003 1483 Homer Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $1,072 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,300 sqft |
| Price / SqFt: | $1,423 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3062157 |
| Distance: | 414 m |