


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,902 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,306 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 130.5 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 800-185-767 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
#2 2241 E 8th Avenue
| Sold Price: | $1,759,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,583 sqft |
| Price / SqFt: | $1,111 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,024 sqft) |
| Days on Market: | 259 |
| MLS® Number: | R2988058 |
| Distance: | 139 m |
2334 E 5th Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,441 sqft |
| Price / SqFt: | $1,093 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3093364 |
| Distance: | 150 m |
#3 2282 E 8th Avenue
| Sold Price: | $1,555,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,478 sqft |
| Price / SqFt: | $1,052 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3076742 |
| Distance: | 159 m |
2382 E 5th Avenue
| Sold Price: | $1,840,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,641 sqft |
| Price / SqFt: | $1,121 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3099372 |
| Distance: | 162 m |
#1 2154 E 6th Avenue
| Sold Price: | $1,890,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,701 sqft |
| Price / SqFt: | $1,111 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,191 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3075205 |
| Distance: | 221 m |
1915 Templeton Drive
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,545 sqft |
| Price / SqFt: | $1,036 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3065026 |
| Distance: | 387 m |
2258 Garden Drive
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,858 sqft |
| Price / SqFt: | $1,129 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,306 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119783 |
| Distance: | 1 m |
#1 2282 E 8th Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,553 sqft |
| Price / SqFt: | $1,029 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3126057 |
| Distance: | 159 m |
2380 E 5th Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,657 sqft |
| Price / SqFt: | $1,086 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099365 |
| Distance: | 167 m |
2238 E 5th Avenue
| Asking Price: | $1,595,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 hours |
| MLS® Number: | R3128664 |
| Distance: | 187 m |
#2 1937 Templeton Drive
| Asking Price: | $1,979,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,725 sqft |
| Price / SqFt: | $1,147 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,500 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124124 |
| Distance: | 366 m |
2307 E 3rd Avenue
| Asking Price: | $1,988,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $1,163 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,990 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3109050 |
| Distance: | 408 m |
Assessment and tax information is not available for this property.