







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,195 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,863 sqft |
| Age | 106 years (1920) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 014-181-177 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,701,000 | $546,000 | $2,247,000 | +4.2% | - |
| 2025 | $1,765,415 | $392,000 | $2,157,415 | +9.3% | $9,195 |
| 2024 | $1,800,000 | $173,000 | $1,973,000 | +4.1% | $7,969 |
| 2023 | $1,720,000 | $175,000 | $1,895,000 | +4.2% | $7,231 |
| 2022 | $1,640,000 | $179,000 | $1,819,000 | +16.5% | $6,717 |
| 2021 | $1,400,000 | $161,000 | $1,561,000 | +8.2% | $6,277 |
| 2020 | $1,280,000 | $163,000 | $1,443,000 | -6.6% | $5,868 |
| 2019 | $1,380,000 | $165,000 | $1,545,000 | -1.3% | $5,469 |
| 2018 | $1,400,000 | $166,000 | $1,566,000 | +0.2% | $5,236 |
| 2017 | $1,390,000 | $173,000 | $1,563,000 | - | $5,261 |
2246 Parker Street
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125264 |
| Distance: | 585 m |
1745 Graveley Street
| Asking Price: | $2,188,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,933 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,950 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113088 |
| Distance: | 711 m |
2223 E 8th Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,575 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3102999 |
| Distance: | 748 m |
#2575 & 2577 Parker Street
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $1,013 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087384 |
| Distance: | 792 m |
2007 E 2nd Avenue
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,367 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3066348 |
| Distance: | 365 m |
2468 E 4th Avenue
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,402 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3079060 |
| Distance: | 485 m |
2624 Kitchener Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,530 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,191 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3074735 |
| Distance: | 581 m |
1847 Kitchener Street
| Sold Price: | $2,330,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,026 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3090605 |
| Distance: | 610 m |
2690 Kitchener Street
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,394 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,191 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3095394 |
| Distance: | 685 m |
2268 E 7th Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,392 sqft |
| Price / SqFt: | $805 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3102943 |
| Distance: | 704 m |