





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,538 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,664 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 023-076-739 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263093239/83dcefb7.jpeg)
#9 8589 Rivergrass Drive
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $990 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,686 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3071612 |
| Distance: | 257 m |
3461 Amberly Place
| Sold Price: | $760,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | $532 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,504 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3049483 |
| Distance: | 365 m |
8132 Laval Place
| Sold Price: | $765,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $400 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,594 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3088937 |
| Distance: | 502 m |
3371 Fieldstone Avenue
| Sold Price: | $820,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $546 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,274 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3086291 |
| Distance: | 531 m |
7250 Appledale Place
| Sold Price: | $830,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $647 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,765 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3104907 |
| Distance: | 1.1 km |
7338 Foxhound Mews
| Sold Price: | $825,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $641 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,679 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3083029 |
| Distance: | 1.5 km |
#5 3588 Whitney Place
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $614 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,436 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086629 |
| Distance: | 0 m |
#5 3586 Rainier Place
| Asking Price: | $775,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $606 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,618 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103609 |
| Distance: | 0 m |
3460 Amberly Place
| Asking Price: | $998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $637 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,893 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122476 |
| Distance: | 365 m |
#1 8599 River District Crossing
| Asking Price: | $1,148,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $1,217 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,630 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118275 |
| Distance: | 381 m |
3407 Lynmoor Place
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,314 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114302 |
| Distance: | 387 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $735,000 | $235,000 | $970,000 | +19.2% | - |
| 2025 | $617,000 | $197,000 | $814,000 | +0.4% | $2,538 |
| 2024 | $615,000 | $196,000 | $811,000 | -9.0% | $2,407 |
| 2023 | $675,000 | $216,000 | $891,000 | +8.7% | $2,478 |
| 2022 | $555,000 | $265,000 | $820,000 | +18.0% | $2,208 |
| 2021 | $470,000 | $225,000 | $695,000 | +0.6% | $2,031 |
| 2020 | $462,000 | $229,000 | $691,000 | -6.4% | $2,022 |
| 2019 | $500,000 | $238,000 | $738,000 | +0.7% | $1,890 |
| 2018 | $485,000 | $248,000 | $733,000 | +12.8% | $1,809 |
| 2017 | $416,000 | $234,000 | $650,000 | - | $1,661 |